Prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan uznał, że zakaz posiadania broni jądrowej dla Turcji jest niesprawiedliwy wskazując na to, że Izrael już uzbroił się w tego rodzaju broń masowej zagłady.

“Niektóre państwa mają pociski z głowicami atomowymi, i to nie jedną czy dwie. Ale nam mówią, że nie możemy takich mieć. To dla mnie nie do przyjęcia” – turecki prezydent powiedział na forum gospodarczym w tureckim mieście Sivas. Jak dodał – “Na świecie nie ma kraju rozwiniętego, który by ich nie miał” – cytuje za PAP portal Forsal.

Erdogan przytoczył przykład Izraela, z którym Turcja pod jego włądzą pozostaję w raczej nieprzyjaznych stosunkach. “Niedaleko nas leży Izrael, jesteśmy prawie sąsiadami. Oni odstraszają, bo posiadają [broń atomową]. Nikt ich nie może ruszyć” – zauważył turecki prezydent. W kontekście tym powiedział – “Obecnie kontynuujemy własne prace”. Erdogan nie skonkretyzował jednak czy jego wypowiedź dotyczyła prac nad uzyskaniem broni atomowej.

Wbrew twierdzeniom prezydenta Turcji tylko nieliczne rozwinięte państwa posiadają broń atomową. Posiadają ją także państwa rozwijające się takiej jak Indie czy Pakistan oraz komunistyczna Korea Północna. Eksperci uważają, że znaczny arsenał broni jądrowej posiada także Izrael, choć państwo to nigdy nie potwierdziło oficjalnie swoje atomowego potencjału.

W 1980 r. Turcja podpisała Traktat o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, a w 1996 r. została sygnatariuszem Traktatu o Całkowitym Zakazie Prób Jądrowych (CTBT).

Czytaj także: Między Turcją a Rosją zaczął obowiązywać ruch bezwizowy dla niektórych obywateli

forsal.com/kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. tagore
  tagore :

  W tej chwili wywalenie Turcji z NATO i wojsk okupacyjnych z Cypru ,zamknęło by temat
  tureckiego imperium. Jeśli Waszyngton poczeka ,to się doczeka i niestety my razem z nim
  powrotu Turcji na Bałkany.

 2. gutek
  gutek :

  Dobrze mówi, Turcja powinna mieć broń jądrową. I znając upór Turków, wcześniej czy później będzie mieć. Ich elity w przeciwieństwie do np. polskich nie zajmują się robieniem lasek.