W specjalnym oświadczeniu tureckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłosiło, że od dnia 7 sierpnia niektórzy obywatele Rosji i Turcji nie potrzebują wiz by podróżować między tymi państwami.

„Porozumienie w sprawie zwolnienia z wiz podpisane 12 maja 2010 zostało częściowo reaktywowane z dniem 7 sierpnia 2019. Oczekujemy pełnego wdrożenia porozumienia” – komunikat Ministerstwa Spraw Zagranicznych Turcji cytuje dziennik „Hurriyet”. Porozumienie o bezwizowym ruchu granicznym między Turcją a Rosją zostało zawieszone przez Moskwę jesienią 2015 r. po zestrzeleniu przez Turków rosyjskiego samolotu wojskowego nad granicą syryjsko-turecką. Incydent ten doprowadził wówczas do poważnych napięć w relacjach rosyjsko-tureckich.

Jak poinformowało tureckie MSZ na razie wizy nie będą musiały uzyskiwać osoby posługujące się paszportami urzędowymi i służbowymi, a także pracownicy firm prowadzących transport międzynarodowy.

Częściowe przywrócenie ruch bezwizowego odbywa się z inicjatywy Moskwy. Jeszcze w lipcu prezydent Władimir Putin wydał polecenie rosyjskiemu Ministerstwu Spraw Zagranicznych by notyfikowało stronie tureckiej powtórne zniesienie wiz.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4341.49 PLN    (19.73%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Zniesienie wiz ma duże znaczenie dla tureckiej gospodarki, w której istotnym sektorem jest turystyka. Przed kryzysem w relacjach dwustronnych Ankary i Moskwy dużą część turystów wypoczywających w Turcji stanowili właśnie Rosjanie.

Czytaj także: USA przystały na warunek Turcji – w północno-wschodniej Turcji zostanie utworzona strefa buforowa [+MAPA]

hurriyetdailynews.com/middleeastmonitor.com/kresy.pl

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz