Amerykanie od lat utrzymują bazy wojskowe w syryjskich prowincjach Hasaka i Dajr az-Zaur, w których wspierają kurdyjskich separatystów. Właśnie w tych prowincjach znajdują się główne złoża syryjskiej ropy.

Syryjska, państwowa agencja informacyjna SANA podała w poniedziałek, że "amerykańscy okupanci w dalszym ciągu kradną syryjskie zasoby z okupowanych przez nich obszarów w prowincji Hasaka, a ich siły wysłały dziesiątki czołgów i ciężarówek załadowanych skradzioną ropą i zbożem do swoich baz na terytorium Iraku".

SANA powołała się na lokalnych świadków ze wsi al-Jarubija, którzy mieli wykonać fotografie amerykańskiego konwoju wojskowego opuszczającego pole naftowe w regionie Hasaka. Konwój miał składać się z 69 pojazdów, w tym 45 cystern napełnionych ropą i 24 ciężarówek załadowanych zbożem zabranym z silosów zbożowych, rozsianych po Hasace i okolicach.

W Charkowie doszło w poniedziałek do zaburzeń w odbiorze programów telewizyjnych w związku ze zburzeniem miejscowej wieży nadawczej przez Rosjan.

O ataku na infrastrukturę miasta poinformwał szef obwodowej adminsitracji wojskowej Ołeh Siniegubow. "Okupanci zaatakowali obiekt infrastruktury telewizyjnej w Charkowie. W czasie alarmu pracownicy przebywali w schronach. Nie ma ofiar w ludziach. Obecnie występują przerwy w emisji sygnału telewizji cyfrowej" - napisał szef regionu, którego zacytował protal Korrespondent.net.

W sieci pojawiły się już nagrania przełamania się charkowskiej wieży telewizyjnej. Prokuratora Generalna Ukrainy, która wszczęła śledztwo w sprawie "naruszenia praw wojny" twierdzi, że w wierzę trafił pocisk typu Raduga Ch-59, podała agencja informacyjna UNIAN. Pocisk taki jest wystrzeliwany z samolotów, naprowadzany telewizyjnie i sterowany sygnałem radiowym.

W ostatnich trzech dniach na polsko-białoruskiej granicy odnotowano 326 prób nielegalnego jej przekroczenia. Polscy funkcjonariusze i żołnierze byli atakowani przez nielegalnych imigrantów. Uszkodzony został także pojazd SG.

Od kilku tygodni znów wzrasta liczba prób nielegalnego przekraczania polsko-białoruskiej granicy przez cudzoziemców. Straż Graniczna poinformowała w poniedziałek, że w ciągu ostatnich trzech dni (19-21.04) odnotowano 326 prób nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski.

W kierunku patroli Straży Granicznej i Wojska Polskiego rzucano konarami i kamieniami. Uszkodzony został pojazd SG.

Grecja może przekazać Ukrainie system obrony powietrznej Patriot w zamian za „gwarancje” bezpieczeństwa i rekompensatę finansową od USA – podają media.

Jak podała ukraińska agencja Unian, powołując się na grecki serwis Pronews, Grecja może przekazać Ukrainie systemy obrony powietrznej Patriot, jeśli otrzyma w zamian „gwarancje” bezpieczeństwa i rekompensatę finansową od USA. Pronews powołuje się na swoje źródła w grecki rządzie.

Dziennikarze portalu Politico dotarli do urzędników amerykańskiego Departmanetu Obrony, by dowiedzieć się na co konkretnie zostaną wydane pieniądze w ramach nowouchwalonej transzy wsparcia wojskowego dla Ukrainy.

W sobotę Izba Reprezentantów Kongresu USA zatwierdziła pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, w ramach szerszego pakietu zawierającego również wsparcie dla Izraela, Tajwanu i innych azjatyckich sojuszników Waszyngtonu. Na Ukrainę przypada jednak mniej więcej dwie trzecie całości wyasygnowanych przez władze Stanów Zjednoczonych funduszy. We wtorek portal Politico opisał na co mają być one przeznaczone.

Departamentu Obrony wciąż dopracowuje potencjalną nową transzę, ale chce, aby była ona gotowa wkrótce po podpisaniu przez prezydenta Joe Bidena projektu ustawy zapewniającej Kijowowi dodatkową pomoc o wartości ponad 60 miliardów dolarów, twierdzą anonimowi  amerykańscy urzędnicy, na jakich powołuje się Politico. Oczekuje się, że Senat przyjmie ustawę już we wtorek i wyśle ją do pospisu prezydenta Joe Bidena.

Organizacja Sieć Informacji o Bezpieczeństwie Żywnościowym (Food Security Information Network - FSIN) opublikowała doroczny raport na temat stanu wyżywienia ludności świata.

Jak wynika z opublikowanego w środę globalnego raportu na temat kryzysów żywnościowych przygotowanego przez FSIN, ekstremalne zdarzenia pogodowe i wstrząsy gospodarcze zwiększyły liczbę osób dotkniętych poważnym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, która wzrosła o 24 mln w porównaniu z 2022 r. Łącznie w roku 2023 ostrego niedostatku żywności doznawało na świecie 282 miliony osób, przytoczyła Al Jazeera.

Raport został przygotowany na zlezenie Organizacji Narodów Zjednoczonych, Unii Europejskiej, niektórych państw i organizacji pozarządowych. Dowodzi, że nie ma perspektywy na poprawę sytuacji żywnościowej na świecie w roku bieżącym.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%