Rada rejonu trockiego przegłosowała w czwartek likwidację Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu. To szkoła z polskim językiem nauczania. To druga taka szkoła zlikwidowana przez władze tego rejonu w ciągu ostatnich kilku tygodni.

Rada rejonu przegłosowała likwidację gimnazjum w Połukniu jako odrebnej jednostki organizacyjnej. Za głosowała koalicja złożona ze Związku Ojczyzny-Litewskich Chrześcijańskich Demokratów (TS-LKD), Ruchu Liberałów (LSRL) i Litewskiego Związku Rolników i Zielonych (LVŽS). Dwie pierwsze tworzą na poziomie parlamentarnym koalicję rządzącą całą Litwą. Przeciw wystąpili radni Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) i Litewskiej Partii Socjaldemokratycznej (LSDP). Gimnazjum to w nomenklaturze litewskiej pełna szkola od pierwszej do maturalnej klasy. Zgodnie z decyzją rady szkoła ma stać się filią poskiego Gimnazjum im. Jana Sienkiewicza w podwileńskim Landwarowie.

W Podlaskim Oddziale Straży Granicznej 22 kwietnia odnotowano 67 zdarzeń związanych z nielegalną migracją, natomiast 23 kwietnia takich przypadków było już 218. (more…)

Aktywiści klimatyczni z grupy Ostatnie Pokolenie blokowali przejazd karetki pogotowia. Sprawę zbada prokuratura.

W piątek aktywiści klimatyczni z grupy Ostatnie Pokolenie blokowali m.in. Aleje Jerozolimskie, czyli jedną z największych arterii Warszawy. Jedno z nagrań przedstawia sytuację, gdy z powodu blokady problem z przejazdem ma jadąca na sygnale karetka pogotowia. Do sprawy odniosła się w sobotę warszawska policja.

"W ciągu ostatnich dni policjanci podejmowali szybkie i skuteczne interwencje podczas blokowania ulic. W odniesieniu do sytuacji widocznej na nagraniu i przejazdu karetki zabezpieczone materiały zostaną przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę" - podano w komunikacie.

Prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał do budowy "europejskiej inicjatywy obronnej". "Europa musi pokazać, że nigdy nie będzie wasalem USA" - oświadczył.

W czwartek francuski prezydent Emmanuel Macron wygłosił przemówienie na paryskim Uniwersytecie Sorbona. Wyraził opinię, że "istnieje ogromne ryzyko osłabienia, a nawet pozostania w tyle" Europy. "Czas, w którym Europa zaopatrywała się w energię i nawozy z Rosji, wytwarzała swoje produkty w Chinach i oddawała swoje bezpieczeństwo w ręce USA, wreszcie dobiegł końca" - powiedział.

Zaznaczył, że "silna Europa to Europa, która budzi szacunek i dba o swoje bezpieczeństwo". Wezwał  do "wiarygodnej europejskiej obrony". "W nadchodzących miesiącach zapraszam wszystkich partnerów do zbudowania europejskiej inicjatywy obronnej" - oświadczył.

W marcu USA, nie ogłaszające tego, wysłały na Ukrainę pociski balistyczne dalekiego zasięgu. Według amerykańskich urzędników Ukraina dwukrotnie użyła już tej broni.

Ukrainie przekazane zostały systemy rakietowe dalszego zasięgu typu ATACMS, które mogą uderzyć w cele oddalone o 300 km. Jak podkreśliła informująca o tym Al Jazeera, stanowi to niemal dwukrotność zasięgu dotychczas przekazywanych Kijowowi pocisków ATACMS. Katarska telewizja przypomniała, że Waszyngton długo opierał się przed dostarczeniem Ukraińcom pocisków tak dalekiego zasięgu w obawie, że mogą one zostać użyte przeciwko celom w głębi terytorium Rosji i eskalować konflikt do poziomu grożącego konfliktem globalnym.

Jednak w lutym Biden zatwierdził dostawę rakiet, a „znaczna” ich liczba została uwzględniona w pakiecie pomocowym o wartości 300 milionów dolarów ogłoszonym w marcu. Urzędnicy Departamentu Obrony USA twierdzili wówczas, że to oszczędności z poprzednich kontraktów. „Już wysłaliśmy część, wyślemy więcej” – powiedział dziennikarzom doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Jake Sullivan.

W Szczecinku odsłonięto tablicę poświęconą "ofiarom masowej zbrodni dokonanej na Wołyniu w latach 1943-1944". Na obelisku nawet nie wskazano, kto był sprawcą ludobójstwa na Kresach.

W czwartek w Szczecinku (woj. zachodniopomorskie) odsłonięto obelisk mający upamiętniać ofiary ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu. Na tablicy znajduje się napis "ofiarom masowej zbrodni dokonanej na Wołyniu w latach 1943-1944". Zabrakło nawet informacji, kto dokonał ludobójstwa.

Obelisk powstał z inicjatywy wicestarosty Roberta Fabisiaka. Stanął w sąsiedztwie I Liceum Ogólnokształcącego.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 258 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
35%