Lira turecka straciła w środę siedem procent swojej wartości w stosunku do dolara, co było największym dziennym spadkiem od 2021 roku.

Spadek następuje w kontekście przewidywań analityków i komentatorów, że nowy rząd w Ankarze będzie zmierzał w kierunku wolnego handlu i złagodzenia narzuconych przez państwo środków wprowadzonych w celu spowolnienia deprecjacji waluty w ostatnich latach. Komentatorzy spodziewają się liberalizacji politki gospodarczej, przy jednoczesnej większej restrykcyjności polityki pieniężnej. Po generalnej rekonsrukcji rządu dokonanej w zeszłym tygodniu, przez rozpoczynającego kolejną kadencję prezydenta Erdogana, ministem finansów został Mehmet Simsek, były ekonomista amerykańskiego banku inwestycyjnego Merrill Lynch.

W środę kurs liry w stosunku do dolara amerykańskiego wyniósł 23,16. Według piszącego o sprawie portalu Middle Eye turecka waluta nadal odnotowywała straty po nominacji Simseka. Dzieje się tak mimo, że to “szanowany na arenie międzynarodowej były bankier”, który “jest wysoko ceniony na rynkach finansowych” za działalność w roli ministra finansów i wicepremiera Turcji w latach 2009-2018, ocenia portal.

Nominacja Simseka ma na celu uporanie się z kryzysem finansowym w Turcji i może przygotowywać grunt pod podwyżki stóp procentowych w nadchodzących miesiącach, co oznaczałoby zmianę wieloletniej polityki prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana polegającej na obniżaniu stóp procentowych pomimo gwałtownego wzrostu inflacji.

Simsek zasygnalizował powrót do ortodoksyjnej ekonomii po swojej nominacji w niedzielę, mówiąc, że kraj nie ma innego wyjścia, jak tylko wrócić na „racjonalny grunt”. „Przejrzystość, spójność, przewidywalność i zgodność z międzynarodowymi normami będą naszymi podstawowymi zasadami w osiąganiu tego celu” – powiedział Simsek. Dodał, że priorytetem będzie osiągnięcie stabilności makrofinansowej.

Program gospodarczy Erdogana od 2021 r. kładł nacisk na bodziec monetarny i ukierunkowany kredyt w celu pobudzenia wzrostu gospodarczego, eksportu i inwestycji, zmuszając bank centralny Turcji do działania po tej linii. W rezultacie roczna inflacja osiągnęła w zeszłym roku 24-letni szczyt, przekraczając 85 procent, po czym spadła.

Lira straciła ponad 90 procent swojej wartości w ciągu ostatniej dekady, po serii krachów, najgorszych pod koniec 2021 roku. Po drugiej turze wyborów z 28 maja, lira osiągnęła nowe historyczne minimum.

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply