Turecką dyplomacją pokieruje wpływowy były szef wywiadu MIT

Recep Tayyip Erdogan, który w zeszłym miesiącu uzyskał reelekcję na stanowisko prezydenta Turcji sformował nowy rząd, który ma całkowicie nowy kształt personalny.

Erdogan, który w sobotę został zaprzysiężony na trzecią kadencję prezydencką, wymienił prawie wszystkich członków swojego gabinetu, z wyjątkiem ministrów zdrowia i kultury, podkreśliła informująca o sprawie Al Jazeera. Ponieważ stan tureckiej gospodarki i waluty jest prawdopodobnie największym wyzwaniem nowej kadencji, wielką uwagę zwraca osoba nominata na stanowisko Mehmeta Simseka.

Był on wysoko ceniony przez inwestorów, gdy pełnił funkcję ministra finansów w latach 2009-2015 i wicepremiera odpowiedzialnego za gospodarkę do 2018 roku, zanim ustąpił przed falą spadków kursu tureckiej liry, jaka nastąpiła w tymże roku.

Jego nominacja może oznaczać odejście “nieortodoksyjnej” polityki gospodarczej Erdogana, która obejmowała utrzymywanie niskich stóp procentowych pomimo gwałtownej inflacji i silnej państwowej kontroli rynków. Wzbudzało to krytykę zachodnich ekonomistów.

Jako były ekonomista amerykańskiego banku inwestycyjnego Merrill Lynch, Simsek, znany jest ze sprzeciwu wobec niekonwencjonalnej polityki gospodarczej rządów Erdogana. Turcja zmaga się z kryzysem gospodarczym. Inflacja wzrosła w październiku do 85 proc., ale w maju wynosiła już, według oficjalnych danych 44 proc. Od początku roku waluta turecka straciła ponad 10 proc. swojej wartości w stosunku do dolara.

Równie zwraca uwagę nominacja na nowego szefa dyplomacji. Zostanie nim Hakan Fidan, szef Narodowej Agencji Wywiadu (MIT), najpotężniejszej prawdopodobnie tureckiej specsłużby. Fidan zastąpi na stanowisku Mevluta Cavusoglu, który pełni tę funkcję od 2014 roku. Fidan stał na czele MIT jeszcze dłużej – od 2010 roku, a wcześniej był doradcą Erdogana w gabinecie premiera.
W 2012 roku Fidan był figurantem śledztwa, które następnie zostało uchylone, w sprawie tajnych rozmów pokojowych, które MIT prowadził z wyjętą spod prawa Partią Pracujących Kurdystanu (PKK) w Oslo. Negocjacje nie zakończyły się powodzeniem i w 2015 r. konflikt PKK ze strukturami państwa tureckiego został wznowiony.
Yasar Guler, szef sztabu generalnego tureckich sił zbrojnych, został ogłoszony ministrem obrony, zastępując Hulusi Akara. 69-latek był dowódcą wojskowym podczas tureckich inwazji na Syrię w 2019 i 2020 roku, a także nadzorował kolejne operacje wojskowe tam i w Iraku.
Erdogan zapowiedział również, że Cevdet Yilmaz będzie jego wiceprezydentem. Yilmaz był wcześniej ministrem rozwoju, wiceprzewodniczącym ds. gospodarczych partii Adalet ve Kalkınma Erdogana (Partia Sprawiedliwości i Rozwoju, Partia AK) oraz wicepremierem odpowiedzialnym za gospodarkę. Yilmaz, lat 56, jest przewodniczącym Komisji Planowania i Budżetu parlamentu tureckiego od listopada 2020 r.
aljazeera.com/kresy.pl
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply