Resort spraw zagranicznych Turcji oświadczył we wtorek, że sankcje Unii Europejskiej, które zostały nałożone na turecką firmę oskarżoną o złamanie embarga ONZ na dostawy broni do Libii, świadczą o unijnej stronniczości i podwójnych standardach.

UE zamroziła w poniedziałek aktywa firmy Avrasya Shipping, której statek towarowy Cirkin brał udział w czerwcowym incydencie morskim pomiędzy Francją i Turcją – podaje agencja „Reuters”. Strona francuska informowała, że tureckie okręty miały zachowywać się agresywnie wobec francuskiego okrętu, który usiłował sprawdzić, czy Cirkin przemyca do Libii broń. „Unijna operacja Irini nagradza Haftara i karze uznany przez ONZ rząd libijski” – oświadczyło we wtorek tureckie MSZ.

Unia Europejska oskarżyła turecką firmę o przemycanie broni do Libii przy użyciu wspomnianej jednostki. Zarzutom zaprzecza Ankara. Twierdzi, że statek przewoził pomoc humanitarną.

„Unijna operacja Irini nagradza Haftara i karze uznany przez ONZ rząd libijski” – oświadczyło we wtorek tureckie MSZ.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Turcja wspiera libijski rząd jedności narodowej (GNA) z siedzibą w Trypolisie. Wschodnie i południowe obszary kraju są z kolei kontrolowane przez Libijską Armię Narodową (LNA) pod wodzą generała Chalify Haftara, którą wspierają Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt i Rosja.

„Pomijając, że kraje i firmy, poczynając od Zjednoczonych Emiratów Arabskich, wysyłają broń dla buntownika Haftara z naruszeniem decyzji (Rady Bezpieczeństwa ONZ), a wsparcie dla legalnego rządu (…) uważając za złamanie embarga, jest to wyraźny sygnał, że UE jest (…) stronnicza” – napisało tureckie ministerstwo.

Z wyjątkiem sankcji na turecką spółkę, UE nałożyła także sankcje na dwóch Libijczyków i dwie inne firmy – kazachskie linie lotnicze Sigma Airlines oraz jordańską Jordan’s Med Wave Shipping.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Reuters” zwraca uwagę, że Turcja może również spotkać się z unijnymi sankcjami z powodu sporu z Grecją i Cyprem o zasoby naturalne we wschodniej części Morza Śródziemnego, chociaż napięcia między Ankarą i Atenami w ostatnich dniach osłabły.

„Kiedy podejmuje się wysiłki w celu zmniejszenia napięcia we wschodniej części Morza Śródziemnego, podjęcie tak złej decyzji jest niefortunne” – zakomunikował w kontekście omawianej sprawy turecki resort.

Zobacz także: Grecja zbroi się przeciw Turcji. Kraj kupi 18 myśliwców Dassault Rafale, 4 fregaty oraz nowe śmigłowce

reuters.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz