Resort spraw zagranicznych Turcji oświadczył we wtorek, że sankcje Unii Europejskiej, które zostały nałożone na turecką firmę oskarżoną o złamanie embarga ONZ na dostawy broni do Libii, świadczą o unijnej stronniczości i podwójnych standardach.

UE zamroziła w poniedziałek aktywa firmy Avrasya Shipping, której statek towarowy Cirkin brał udział w czerwcowym incydencie morskim pomiędzy Francją i Turcją – podaje agencja „Reuters”. Strona francuska informowała, że tureckie okręty miały zachowywać się agresywnie wobec francuskiego okrętu, który usiłował sprawdzić, czy Cirkin przemyca do Libii broń. „Unijna operacja Irini nagradza Haftara i karze uznany przez ONZ rząd libijski” – oświadczyło we wtorek tureckie MSZ.

Unia Europejska oskarżyła turecką firmę o przemycanie broni do Libii przy użyciu wspomnianej jednostki. Zarzutom zaprzecza Ankara. Twierdzi, że statek przewoził pomoc humanitarną.

„Unijna operacja Irini nagradza Haftara i karze uznany przez ONZ rząd libijski” – oświadczyło we wtorek tureckie MSZ.

Turcja wspiera libijski rząd jedności narodowej (GNA) z siedzibą w Trypolisie. Wschodnie i południowe obszary kraju są z kolei kontrolowane przez Libijską Armię Narodową (LNA) pod wodzą generała Chalify Haftara, którą wspierają Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt i Rosja.

„Pomijając, że kraje i firmy, poczynając od Zjednoczonych Emiratów Arabskich, wysyłają broń dla buntownika Haftara z naruszeniem decyzji (Rady Bezpieczeństwa ONZ), a wsparcie dla legalnego rządu (…) uważając za złamanie embarga, jest to wyraźny sygnał, że UE jest (…) stronnicza” – napisało tureckie ministerstwo.

Z wyjątkiem sankcji na turecką spółkę, UE nałożyła także sankcje na dwóch Libijczyków i dwie inne firmy – kazachskie linie lotnicze Sigma Airlines oraz jordańską Jordan’s Med Wave Shipping.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Reuters” zwraca uwagę, że Turcja może również spotkać się z unijnymi sankcjami z powodu sporu z Grecją i Cyprem o zasoby naturalne we wschodniej części Morza Śródziemnego, chociaż napięcia między Ankarą i Atenami w ostatnich dniach osłabły.

„Kiedy podejmuje się wysiłki w celu zmniejszenia napięcia we wschodniej części Morza Śródziemnego, podjęcie tak złej decyzji jest niefortunne” – zakomunikował w kontekście omawianej sprawy turecki resort.

Zobacz także: Grecja zbroi się przeciw Turcji. Kraj kupi 18 myśliwców Dassault Rafale, 4 fregaty oraz nowe śmigłowce

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz