Szwedzki sąd aresztował we wtorek na dwa tygodnie 17-latka w związku z morderstwem 39-letniego Polaka. Yassin Z. jest oskarżony o "ukrywanie przestępstwa". Nastolatek posiada szwedzkie obywatelstwo, ale ma imigranckie pochodzenie.

Sprawa ma związek z ubiegłotygodniowym morderstwem 39-letniego Polaka. Jak relacjonuje PAP, Yassin Z. z długimi kręconymi włosami wszedł na salę ubrany w koszulkę i spodnie dresowe. Nastolatek miał nie wykazywać żadnych emocji. Przekazał za pośrednictwem obrońcy, że "zaprzecza popełnieniu przestępstwa". Reszta posiedzenia była niejawna.

Decyzja o dwutygodniowym areszcie została podjęta przez sąd rejonowy w Huddinge pod Sztokholmem. Ma związek z zarzutem "ukrywania przestępstwa".

ABW

Na wniosek Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z terytorium Polski deportowano obywatela Tadżykistanu. Był członkiem organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie, poszukiwanym na podstawie czerwonej noty Interpolu.

We wtorek Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych opublikował komunikat na stronie internetowej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jak podkreślił, "w efekcie zaawansowanych działań funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali cudzoziemca na terenie Polski centralnej. Ukrywał się on pod fałszywymi danymi. Ustalono, że od kilku lat był zaangażowany w działalność terrorystyczną. Był aktywny m.in. w rejonie konfliktu zbrojnego na Bliskim Wschodzie".

Białorusin organizował nielegalną imigrację i działał w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się tym procederem. Usłyszał 28 zarzutów karnych. Mężczyzna przebywa w areszcie.

Do zatrzymania 46-letniego obywatela Białorusi doszło w maju 2023 roku na terenie Warszawy. Podczas przeszukania miejsca zamieszkania podejrzanego, funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili i zabezpieczyli 3 telefony komórkowe i 4 aktywne karty SIM, które stanowią dowód w sprawie i służyły do przestępczej działalności mężczyzny. Wobec mężczyzny od maja 2023 roku stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. We wtorek Straż Graniczna poinformowała, że Białorusin usłyszał 28 zarzutów karnych.

Początek sprawy był związany z zatrzymaniem 3 cudzoziemców - obywateli Syrii, przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin w październiku 2022 roku na terenie woj. mazowieckiego. Do zatrzymania doszło w momencie transportu ze wschodniej granicy do Niemiec.

Dyrektywa budynkowa (EPDB) została przegłosowana w piątek przez Radę UE. Przeciw głosowały Węgry i Włochy. Polska, Czechy, Chorwacja, Słowacja i Szwecja wstrzymały się od głosu. Pozostałe państwa poparły nowe prawo.

W piątek w Unii Europejskiej podjęto ostateczną decyzję w sprawie "dyrektywy budynkowej", zwanej także "dyrektywą wywłaszczeniową". Decyzję w tej sprawie podjęła Rada UE. Okazuje się, że przeciw nowemu prawu zagłosowały tylko dwa kraje UE - Węgry i Włochy. Z kolei Polska, Czechy, Chorwacja, Słowacja i Szwecja wstrzymały się od głosu.

Pozostałe kraje członkowskie zagłosowały za przyjęciem dyrektywy.

Resorty obrony narodowej oraz edukacji rozpoczynają projekt pilotażowy "Edukacja z wojskiem". "Od przedszkolaka do seniora każdy z nas musi być przygotowany na różne wyzwania" - oświadczył wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

W środę wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz i minister edukacji Barbara Nowacka przedstawili założenia nowego projektu. Jak wskazali, głównym celem akcji jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa Polaków. Projekt "Edukacja z wojskiem" wystartuje 6 maja, a zakończy się przed końcem roku szkolnego, czyli 20 czerwca.

Wojskowi mają odwiedzać szkoły i przekazywać praktyczne informacje wszystkim uczniom i nauczycielom. Projekt obejmie blisko 3,5 tys. szkół z całego kraju.

Iran nie szuka napięć w regionie i przestrzega międzynarodowego prawa i przepisów, powiedział rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych tego państwa Naser Kanaani.

„Irańska operacja była konieczna i proporcjonalna oraz uderzyła w cele wojskowe podmiotu izraelskiego” – powiedział rzecznik podczas poniedziałkowej cotygodniowej konferencji prasowej w Teheranie w poniedziałek, dodając, że Republika Islamska wydała niezbędne ostrzeżenia przed operacją i podjęła zdecydowane działania po tym, gdy minął termin ultimatum, jakie przedstawiła drogą dyplomatyczną, przytoczyła syryjska agencja informacyjna SANA.

„Iran nie szuka napięć w regionie, przestrzega międzynarodowego prawa i przepisów i zawsze będzie działał, aby ukarać każdego agresora w celu stworzenia efektu odstraszania” – zadeklarował rzecznik.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%