Kazachstan zwiększa swoje wydatki na obronność i dąży do zacieśnienia więzi z Chinami i państwami NATO, w związku z obawami, iż ambicje geopolityczne Rosji mogą sięgać poza Ukrainę – pisze „The Wall Street Journal”.

Według artykułu opublikowano ostatnio na łamach amerykańskiego dziennika „The Wall Street Journal” Kazachstan znacząco zwiększa swoje wydatki na obronność i dąży do zacieśnienia więzi z Chinami i państwami NATO, w związku z obawami, iż ambicje geopolityczne Moskwy mogą sięgać poza Ukrainę. WSJ powołuje się na anonimowego, kazachskiego urzędnika rządowego.

Jak podano, Kazachstan przeznaczy dodatkowe środki, równowartości 918 mln dol., na swój budżet obronny, który tym samym wyniesie 2,6 mld dol. To blisko półtorakrotny wzrost w porównaniu do ubiegłego roku, gdy budżet ten wynosił równowartość 1,7 mld dol. Część dodatkowych środków finansowych zostanie przeznaczona na wsparcie rezerw wojskowych Kazachstanu.

WSJ zaznacza, że choć na początku tego roku Rosja wysłała swoje siły pokojowe do Kazachstanu, by pomóc stłumić antyrządowe wystąpienia, to rosyjska agresja przeciw Ukrainie skomplikowała więzi między obu, sojuszniczymi dotąd państwami. Kazachstan zachował neutralność wobec wojny rosyjsko-ukraińskiej. W czerwcu br. kazachski prezydent, Kasym Żomart-Tokajew, podczas panelu dyskusyjnego w ramach prestiżowego Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Sankt Petersburgu, w obecności prezydenta Rosji, Władimira Putina, odmówił uznania niepodległości samozwańczych republik w Donbasie: ŁRL i DRL. Później odmówił przyjęcia orderu od prezydenta Rosji.

Na początku lipca br. Kazachstan wycofał się z porozumienia Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) z 1995 r. o Międzypaństwowym Komitecie Monetarnym. Komitet został powołany w celu promowania organizacji wielostronnej współpracy w dziedzinie stosunków walutowych, płatniczych i kredytowych, konwergencji i doskonalenia ustawodawstwa walutowego mającego wpływ na wielostronne stosunki rozliczeniowe i kredytowe, rozwoju form i metod koordynacji polityki pieniężnej i kredytowej, politykę dewizową państw członkowskich WNP oraz współpracę i realizację skoordynowanych działań w sprawach kontroli dewizowej. Dodajmy, że wcześniej Rosjanie wstrzymali tranzyt większości kazachskiej ropy.

Według WSJ, osłabienie więzi z Rosją w ostatnich miesiącach zbliżyło Kazachstan do Chin, USA i Turcji. Wysoki rangą kazachski dygnitarz anonimowo powiedział gazecie, że w całym regionie Azji Środkowej narasta niepokój w związku obawami, iż cele Moskwy wykraczają poza Ukrainę. „Wyobraźcie sobie, że oni [Rosjanie – przyp. WSJ] nie mają Ukrainy do gnębienia. Czy my będziemy następni?” – cytuje swoje źródło WSJ.

Przeczytaj: Kazachskie koleje korzystają na izolacji Rosji

Kazachstan pozostaje wraz z Rosją w ramach Eurazjatyckiego Związku Gospodarczego (EAES) oraz militarnej Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB). Jednak utrzymuje dystans wobec polityki Moskwy. W marcu przedstawiciel kazachstańskiej dyplomacji zadeklarował pełną neutralność wobec wojny rosyjsko-ukraińskiej. Dwa tygodnie temu, na prestiżowym Forum w Petersburgu Tokajew zadeklarował w obecności prezydenta Rosji, że jego państwa nie uzna Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej.

WSJ / themoscowtimes.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply