Według źródeł rosyjskich, Ukraińcy utracili miejscowość Pokrowśke, 10 km na wschód od Bachmut, co otwiera Rosjanom drogę do ataku na miasto. Wiadomo, że siły ukraińskie zostały wyparte z miejscowości Nowoługańskie koło Switłodarśka.

Źródła rosyjskie podają, że oddziały z tzw. Grupy Wagnera we wtorek po południu całkowicie zajęły Pokrowskoje (ukr. Pokrowśke), miejscowość w obwodzie donieckim, około 10 km na wschód od Bachmut. (ros. Artiomowsk). Część rosyjskich komentatorów wojskowych uważa, że tym samym dla sił rosyjskich i separatystycznych została faktycznie otwarta droga do szturmu na Bachmut od strony wschodniej. Podano też, że siły ukraińskie szykują się do obrony tego miasta, umacniając swoje stanowiska obronne.

Jak pisaliśmy, agencja TASS, powołując się na okupacyjne władze Debalcewa podała, że rosyjscy żołnierze oraz siły separatystów zajęły elektrociepłownię Wuhłehirską w Switłodarśku.

Jeszcze po południu źródła rosyjskie podawały, iż na wschodnim skraju miejscowości Nowoługańskie wciąż znajdują się oddziały ukraińskie, broniąc swoich pozycji. Jednak wieczorem przedstawiciel lokalnych ukraińskich władz, Maksym Czerewko powiedział, że siły ukraińskie „pod silną presją” wroga wycofały się z tej miejscowości, która znalazła się pod kontrolą Rosjan. Dodał, że nie może powiedzieć, dokąd dokładnie wycofali się Ukraińcy. Przyznał jednak, że w rejonie Bachmut trwają zażarte walki, a część ukraińskich pozycji jest intensywnie bombardowana przez rosyjską artylerię i lotnictwo. Strona rosyjska wcześniej po5.dawała, że obrońcy z Nowoługańskie zostali okrążeni.

Dodajmy, że w wieczornym komunikacie ukraińskiego sztabu generalnego podano, że w rejonie Pokrowśke wciąż trwają walki z grupą szturmową przeciwnika i że odparto natarcia w okolicach miejscowości Berestowe, Soledar i Semihirja. Podano, że Pokrowśke i Nowoługańskie zostały „cynicznie, bezpośrednio zbombardowane przez lotnictwo”.

Według ukraińskiego portalu Strana.ua walki o elektrociepłownię trwały od maja. W poniedziałek ukraiński sztab generalny poinformował o „częściowym powodzeniu niektórych pododdziałów przeciwnika” w walkach o obiekt w Switłodarsku. Strana.ua nazywa elektrociepłownię Wuhłehirską „największą elektrociepłownią na Ukrainie”.

Kresy.pl / Telegram / 5.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz