Chcemy pomóc Ukrainie spełnić jej europejskie marzenie – zadeklarował szef MSZ Danii. Według francuskiego ministra, w ramach UE jest pełny konsensus w sprawie jak najszybszego przyznania Ukrainie statusu kandydata.

We wtorek francuski minister ds. europejskich Clement Beaune poinformował, że osiągnięto konsensus w sprawie jak najszybszego przyznania Ukrainie statusu państwa kandydata do Unii Europejskiej.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5959 PLN    (27.08%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

– Dyskusja pozwoliła na wyłonienie szerokiego konsensusu, powiedziałbym nawet całkowitego konsensusu (…) w szczególności w odniesieniu do Ukrainy, możliwości jak najszybszego przyznania Ukrainie statusu kandydata – zadeklarował Beaune. Dodał, że teraz debata w sprawie Ukrainy będzie kontynuowana podczas szczytu UE w Brukseli, który rozpocznie się w czwartek.

 

– Pracowaliśmy nad tym, aby jedność europejska mogła ponownie zamanifestować się, by w najbliższych dniach przeżyć ważny, a może nawet historyczny moment – powiedział francuski minister. Zaznaczył przy tym, że „proces akcesyjny nie oznacza natychmiastowej akcesji”, lecz że jest to wymagający i długi proces. Według Beaune, trzeba będzie „rozważyć dodatkowe działania”, które nie będą alternatywą dla tego procesu, ale jego uzupełnieniem.

– W tym duchu prezydent Macron proponował w ostatnich tygodniach stworzenie europejskiej wspólnoty politycznej – dodał minister.

Słowa Beaune’a potwierdził szef dyplomacji Luksemburga, Jean Asselborn. – Pracujemy nad chwilą, w której powiemy Władimirowi Putinowi, że Ukraina należy do Europy, że będziemy także bronić wartości, których broni Ukraina – powiedział.

Również minister spraw zagranicznych Danii, Jeppe Kofod oświadczył, że jego kraj popiera dążenie Ukrainy do członkostwa w UE. W jego ocenie to „bardzo dobre”.

– (…) jest to coś, co Dania całym sercem popiera – powiedział duński minister. – Chcemy pomóc Ukrainie spełnić jej europejskie marzenie.

Czytaj także: Prezydent: Przyznaliśmy Ukrainie nowy rodzaj partnerstwa z Trójmorzem

Jak pisaliśmy, w poniedziałek przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, wyraziła optymizm wobec decyzji przywódców Unii Europejskiej o przyznaniu Ukrainie w tym tygodniu statusu kandydata do członkostwa w UE. Jednocześnie zwróciła uwagę, że przed Kijowem jest jeszcze dużo pracy. Tego samego dnia szef MSZ Polski Zbigniew Rau mówił, że „wydaje się, iż przyznanie Ukrainie statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej jest przesądzone”.

Zobacz też: Komisja Europejska grozi zniesieniem statusu kraju kandydującego, jeśli Ukraina nie przeprowadzi reform

Przeczytaj: Werchowna Rada niemal jednogłośnie poparła ratyfikację konwencji stambulskiej

Komisja Europejska wydała w piątek opinię, w której zarekomendowała przyznanie Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej.

Interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz