Departament Stanu USA wezwał Turcję do tego, aby nie zatrzymywała systemu S-400 i nie kupowała dodatkowego rosyjskiego sprzętu wojskowego – poinformowała agencja prasowa Reuters.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, Departament Stanu USA wezwał Turcję do tego, aby nie zatrzymywała systemu S-400 i nie kupowała dodatkowego rosyjskiego sprzętu wojskowego.

„Wzywamy Turcję na każdym szczeblu i przy każdej okazji, aby nie zatrzymywała systemu S-400 i nie kupowała dodatkowego rosyjskiego sprzętu wojskowego” – powiedział rzecznik Departamentu Stanu zapytany o Erdogana.

„Nadal wyjaśniamy Turcji, że jakiekolwiek znaczące zakupy rosyjskiej broni niosą ze sobą ryzyko nałożenia sankcji CAATSA 231, odrębnych i dodatkowych w stosunku do tych nałożonych w grudniu 2020 r.”, dodał rzecznik, odnosząc się do ustawy z 2017 r. o przeciwdziałaniu adwersarzom Ameryki poprzez sankcje.

Rzecznik powiedział również, że Stany Zjednoczone uważają Turcję za sojusznika i przyjaciela i szukają sposobów na wzmocnienie swojego partnerstwa „nawet jeśli się nie zgadzamy”.

Prezydent Tayyip Erdogan powiedział, że Turcja nadal zamierza kupić drugą partię systemów obrony przeciwrakietowej S-400 od Rosji, co może pogłębić rozłam z sojusznikiem NATO Waszyngtonem i wywołać nowe sankcje USA.

Waszyngton twierdzi, że S-400 stanowią zagrożenie dla myśliwców F-35 i szerszych systemów obronnych NATO. Turcja twierdzi, że nie była w stanie pozyskać systemów obrony powietrznej od żadnego sojusznika z NATO na zadowalających warunkach. „W przyszłości nikt nie będzie w stanie ingerować w to, jakie systemy obronne kupujemy, z jakiego kraju i na jakim poziomie” – powiedział Erdogan w wywiadzie wyemitowanym w niedzielę w programie CBS News „Face the Nation”.

„Nikt nie może w to ingerować. Tylko my podejmujemy takie decyzje”.

Zobacz też: Erdogan: Dobrze mi się pracowało z Bushem, Obamą i Trumpem, ale nie z Bidenem

Erdogan spotka się w środę z prezydentem Władimirem Putinem w Rosji, aby omówić kwestie, w tym akty przemocy w północno-zachodniej Syrii.

Zobacz też: Turcja planuje zakup dodatkowych S-400

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz