Azerbejdżan przekazał jeńców Armenii

Azerbejdżan przekazał Armenii dziesięciu żołnierzy, którzy zostali zatrzymani podczas starć na granicy państw – poinformowała w niedzielę Państwowa Komisja ds. Jeńców Wojennych, Zakładników i Osób Zaginionych Azerbejdżanu, zauważając, że w procesie pośredniczyła Unia Europejska.

Jak poinformowała agencja prasowa Tass, Azerbejdżan przekazał Armenii dziesięciu żołnierzy, którzy zostali zatrzymani podczas starć na granicy państw – poinformowała w niedzielę Państwowa Komisja ds. Jeńców Wojennych, Zakładników i Osób Zaginionych Azerbejdżanu, zauważając, że w procesie pośredniczyła Unia Europejska.

„W celu zamanifestowania swojego przywiązania do zasad humanizmu, Azerbejdżan za pośrednictwem UE przekazał 19 grudnia dziesięciu ormiańskich żołnierzy” – poinformowała państwowa komisja.

Według komisji żołnierze zostali zatrzymani “w celu zapobiegnięcia prowokacjom”.

W piątek 26 listopada w Soczi doszło do spotkania przywódców Rosji, Armenii i Azerbejdżanu – Władimira Putina, Nikola Paszyniana i Ilhama Alijewa. Przez około trzy godziny politycy omawiali realizację zeszłorocznego porozumienia o zawieszeniu broni w Górskim Karabachu a także porozumienia z 11 stycznia br. o odblokowaniu połączeń gospodarczych i transportowych w regionie.

Spotkanie zakończyło się wydaniem oświadczenia podpisanego przez wszystkich trzech przywódców. Napisano w nim, że Baku i Erywań zgodziły się przystąpić do utworzenia dwustronnej komisji ds. delimitacji granicy między Azerbejdżanem i Armenią z późniejszą jej demarkacją “przy konsultacyjnej współpracy Federacji Rosyjskiej na wniosek stron”.

Ponadto Rosja zapewniła, że będzie nadal udzielać wszelkiej niezbędnej pomocy w normalizacji stosunków między Azerbejdżanem i Armenią, tworząc między nimi “atmosferę zaufania i dobrosąsiedzkich stosunków”.

Prezydent Azerbejdżanu i premier Armenii potwierdzili, że zamierzają kontynuować realizację postanowień dwóch poprzednich porozumień. W dokumencie podkreślono, że strony „zgodziły się na podjęcie kroków w celu zwiększenia poziomu stabilności i bezpieczeństwa” na granicy. Putin, Alijew i Paszynian podkreślali również konieczność jak najszybszego uruchomienia projektów, których celem będzie uwolnienie potencjału gospodarczego Górnego Karabachu.

Przypomnijmy, że w nocy z 9 na 10 listopada 2020 roku Armenia przy mediacji Rosji zawarła porozumienie rozejmowe z Azerbejdżanem, które jest gwarantowane przez Moskwę. Zawiera ono decyzje niekorzystne dla Ormian w Górskim Karabachu. Wszystkie rejony wokół regionu, które Ormianie kontrolowali od początku lat 90 przeszły pod kontrolę Baku, tak jak i około jednej trzeciej nieuznawanej Republiki Górskiego Karabachu z miastem Szuszą. Pozostała w rękach Ormian część Górskiego Karabachu została przekazana pod kontrolę rosyjskich sił rozjemczych.

Porozumienie wygasiło eskalację zbrojną w postaci pełnowymiarowej wojny, jaka wybuchła w regionie 27 września 2020 roku, w której Ormianie ponieśli militarną klęskę.

W ciągu ostatniego roku pomimo rozejmu i obecności rosyjskich sił rozjemczych pomiędzy siłami zbrojnymi Azerbejdżanu i Armenii okresowo wciąż dochodziło do wymiany ognia. Do ostatniej eskalacji napięcia, zakończonej mediacją Rosjan, doszło w połowie listopada.

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply