Armenia i Azerbejdżan zawarły kolejne porozumienie pod egidą Rosji

W wyniku trójstronnych rozmów w Moskwie Armenia i Azerbejdżan zgodziły się utworzyć komisję ds. delimitacji granicy między oboma państwami. Delimitacja będzie się odbywać pod egidą Rosji.

Jak podaje TASS, w piątek w Soczi doszło do spotkania przywódców Rosji, Armenii i Azerbejdżanu – Władimira Putina, Nikola Paszyniana i Ilhama Alijewa. Przez około trzy godziny politycy omawiali realizację zeszłorocznego porozumienia o zawieszeniu broni w Górskim Karabachu a także porozumienia z 11 stycznia br. o odblokowaniu połączeń gospodarczych i transportowych w regionie.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1296 PLN    (5.89%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Spotkanie zakończyło się wydaniem oświadczenia podpisanego przez wszystkich trzech przywódców. Napisano w nim, że Baku i Erywań zgodziły się przystąpić do utworzenia dwustronnej komisji ds. delimitacji granicy między Azerbejdżanem i Armenią z późniejszą jej demarkacją „przy konsultacyjnej współpracy Federacji Rosyjskiej na wniosek stron”.

Ponadto Rosja zapewniła, że będzie nadal udzielać wszelkiej niezbędnej pomocy w normalizacji stosunków między Azerbejdżanem i Armenią, tworząc między nimi „atmosferę zaufania i dobrosąsiedzkich stosunków”.

Prezydent Azerbejdżanu i premier Armenii potwierdzili, że zamierzają kontynuować realizację postanowień dwóch poprzednich porozumień. W dokumencie podkreślono, że strony „zgodziły się na podjęcie kroków w celu zwiększenia poziomu stabilności i bezpieczeństwa” na granicy.

Putin, Alijew i Paszynian podkreślali również konieczność jak najszybszego uruchomienia projektów, których celem będzie uwolnienie potencjału gospodarczego Górnego Karabachu.

Według TASS mechanizm delimitacji granicy między Armenią a Azerbejdżanem ma powstać do końca roku.

Przypomnijmy, że w nocy z 9 na 10 listopada 2020 roku Armenia przy mediacji Rosji zawarła porozumienie rozejmowe z Azerbejdżanem, które jest gwarantowane przez Moskwę. Zawiera ono decyzje niekorzystne dla Ormian w Górskim Karabachu. Wszystkie rejony wokół regionu, które Ormianie kontrolowali od początku lat 90 przeszły pod kontrolę Baku, tak jak i około jednej trzeciej nieuznawanej Republiki Górskiego Karabachu z miastem Szuszą. Pozostała w rękach Ormian część Górskiego Karabachu została przekazana pod kontrolę rosyjskich sił rozjemczych.

Porozumienie wygasiło eskalację zbrojną w postaci pełnowymiarowej wojny, jaka wybuchła w regionie 27 września 2020 roku, w której Ormianie ponieśli militarną klęskę.

W ciągu ostatniego roku pomimo rozejmu i obecności rosyjskich sił rozjemczych pomiędzy siłami zbrojnymi Azerbejdżanu i Armenii okresowo wciąż dochodziło do wymiany ognia. Do ostatniej eskalacji napięcia, zakończonej mediacją Rosjan, doszło w połowie listopada.

Kresy.pl / tass.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz