Rośnie liczba Ukraińców ubezpieczonych w ZUS

Nowe dane ZUS potwierdzają, że od końca ubiegłego roku wyraźnie rośnie liczba imigrantów zarobkowych odprowadzających składki. To już blisko 900 tys. ludzi, z czego prawie 3/4 to obywatele Ukrainy.

Według nowych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), na koniec października ubezpieczonych było tam już 634,94 tys. obywateli Ukrainy, pracujących w Polsce. Łącznie, w tym czasie w ZUS ubezpieczonych było 871,7 tys. cudzoziemców. To oznacza, że Ukraińcy stanowią aż 73 proc. tej grupy.

Dane te wskazują, że liczba pracujących legalnie w Polsce obcokrajowców, a szczególnie Ukraińców, rośnie. Dla porównania, miesiąc wcześniej, czyli na koniec września 2021 r., w ZUS ubezpieczonych było 846,4 tys. obcokrajowców, z czego 616,9 tys. stanowili obywatele Ukrainy. Z kolei na koniec grudnia 2020 roku było to odpowiednio 725,2 tys. i 532,5 tys.

 

To oznacza, że w ciągu 10 miesięcy liczba Ukraińców zatrudnionych w Polsce legalnie i ubezpieczonych w ZUS wzrosła o ponad 100 tys., czyli o 20 procent. Ogółem, przyrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców wyniósł prawie 150 tysięcy.

Jednocześnie, w porównaniu z październikiem 2019 roku liczba cudzoziemców odprowadzających składki do ZUS wzrosła o ponad 27 proc. W przypadku obywateli Ukrainy wzrost ten wyniósł aż 40 proc.

PRZECZYTAJ: Tykająca bomba masowej imigracji z Ukrainy

Ponadto, w październiku br. obcokrajowcy stanowili oni już 5,3 proc. ubezpieczonych w Polsce, za których odprowadzane są składki.

W opinii ekonomisty Roberta Sosnowieckiego, jeśli październikowy wzrost ubezpieczonych w ZUS obcokrajowców powtórzyłby się w listopadzie i grudniu, to ostatni kwartał 2021 roku byłby rekordowy.

Przypomnijmy, że przyjęta niedawno przez Sejm nowelizacja wprowadza znaczące ułatwienia dla zatrudniania w Polsce pracowników ze Wschodu, głównie Ukraińców, a także Białorusinów. Wydłużono im z 6 do 24 miesięcy możliwość pracy na zwykłe oświadczenie od pracodawcy. Ponadto, zniesiony zostanie tzw. 12-miesięczny „okres rozliczeniowy”. To oznacza, że obcokrajowca będzie można zatrudnić bez przerwy na podstawie kolejnych oświadczeń. Wprowadzone zmiany dotyczą obywateli sześciu państw: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy. Dodatkowo, firmy uznane przez rząd za strategicznie ważne dla gospodarki i chcące zatrudniać obcokrajowców będą miały w tym pierwszeństwo. Nowela jest obecnie w Senacie.

Czytaj więcej: Duże ułatwienia w zatrudnianiu imigrantów ze Wschodu. Sejm przyjął nowelizację

Jednocześnie, zgodnie ze zmianami w przepisach, od przyszłego roku pracodawcom przestanie się opłacać zatrudnianie imigrantów zarobkowych w niepełnym wymiarze godzin, bo bez względu na czas pracy będą musieli zarabiać nie mniej niż wynosi płaca minimalna. Polaków to nie dotyczy.

Miesiąc temu pisaliśmy, że rząd Mateusza Morawieckiego przyjął projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach i niektórych innych ustaw, przygotowany przez MSWiA, mający zliberalizować procedury legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce. Dotyczy to szczególnie przypadków łączenia zezwoleń na pobyt i pracę, czyli najczęściej udzielanych zezwoleń na pobyt czasowy. Zgodnie z zatwierdzoną propozycją przy ubieganiu się o pobyt czasowy cudzoziemiec nie będzie już musiał wykazać, że ma zapewnione miejsce zamieszkania oraz „stabilny i regularny dochód”. Wystarczy, że będzie uzyskiwał wynagrodzenie nie niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

Czytaj więcej: Rząd ułatwia osiedlanie cudzoziemców w Polsce

Stosunkowo niedawno informowaliśmy, że rząd chce ułatwić zatrudnianie obcokrajowców w administracji, nowelizując ustawę o służbie cywilnej. Jak podała pod koniec października br. „Gazeta Prawna”, dyrektorzy generalni mają autonomicznie decydować, czy w urzędach zatrudniać tylko Polaków, czy też dopuścić do takiej pracy obcokrajowców. Zmiana ta ma przyciągnąć kandydatów do pracy w administracji. Przypomnijmy, że w czasie pandemii rząd PiS chciał ściągać do pracy w ochronie zdrowia m.in. obywateli Ukrainy i Białorusi. Teraz analogiczna sytuacja ma mieć miejsce z administracją.

PAP / bankier.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply