Występując na forum parlamentu Armenii jej premier przyznał wysoki priorytet relacjom swojego państwa z Rosją.

Przemawiając we wtorek przed parlamentarzystami Nikoł Paszynian powiedział im, że „osobiste zaangażowania prezydenta Rosji Władimira Putina i atmosfera zaufania między nami – gwarancją zwiększenia efektywności relacji armeńsko-rosyjskich” – zacytował portal News.am.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

7472.32 PLN    (33.96%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W czasie swojego przemówienia Paszynian podkreślił „szczególną rolę, jaką odegrał prezydent Rosji Władimir Putin w rozwoju relacji rosyjsko-ormiańskich, w zapewnieniu bezpieczeństwa i stabilności w regionie, w przerwaniu wojny czterdziestoczterodniowej, w powrocie jeńców”.

Premier Armenii twierdził, że strategiczny sojusz z Rosją jest dla tego pierwszego państwa jednym z filarów bezpieczeństwa narodowego. Strony rozmawiają o zwiększeniu możliwości sił rosyjskich stacjonujących w bazach wojskowych na terytorium Armenii, tak aby mogły one zająć pozycje na granicy z Azerbejdżanem, który Erywań oskarża o nielegalne wkraczanie na jej terytorium.

„Nawiązano również ścisłą współpracę w formacie trójstronnej grupy roboczej do spraw odblokowania łączności, Rosja prowadzi rozmowy dotyczące sytuacji na odcinku granicznym Sotk-Choznawar, Rosja współprzewodniczący Grupy Mińskiej OBWE, obecność rosyjskiej straży granicznej jest kluczowym czynnikiem zapewnienia bezpieczeństwa w Górskim Karabachu.” – powiedział Paszynian.

Zadeklarował on, że chce rozwijać relacje z Rosją na wszystkich płaszczyznach: politycznym, ekonomicznym, technologicznej, kulturalnej, humanitarnej, transportowej. „Zostaną podjęte kroki w celu dalszego wzmocnienia dialogu rosyjsko-armeńskiego na wysokim szczeblu oraz wzmocnienia współpracy w formatach wielostronnych, w tym w formatach ODKB [Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym] i EAES [Eurazjatyckiego Związku Gospodarczego].” – zadeklarował Paszynian.

news.am/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz