Rosyjska Federalna Służba ds. Współpracy Wojskowej i Technicznej nie wyklucza dostarczenia rosyjskich bezzałogowych statków powietrznych do Armenii – powiedziała w środę rzeczniczka Służby Federalnej Waleria Reszetnikowa.

Jak poinformowała agencja prasowa Tass, Waleria Reszetnikowa, rzeczniczka Służby Federalnej ds. Współpracy Wojskowej i Technicznej powiedziała, że Rosja nie wyklucza dostarczenia rosyjskich dronów do Armenii.

„Na dzień dzisiejszy oferujemy na eksport szereg bezzałogowych statków powietrznych, w szczególności system rozpoznawczy Orion-E z możliwością długiego lotu. W przypadku odpowiednich wniosków ze strony armeńskiej jesteśmy gotowi rozważyć je zgodnie z ustaloną procedurą” – poinformowała  rzeczniczka.

Orion to bezzałogowy system latający na średniej wysokości, o maksymalnej masie startowej jednej tony i maksymalnej masie ładunku 200 kg.

Według danych rosyjskiego sprzedawcy broni Rosoboroneksport, obecnie dron jest oferowany na eksport jako zestaw rozpoznania lotniczego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Warto przypomnieć, że w środę 24 marca parlament Armenii zniósł stan wojenny obowiązujący od 27 września 2020 roku, czyli od początku ostatniej eskalacji wojny w Górskim Karabachu.

Projekt uchwały o zniesieniu stanu wojennego wniesiony przez opozycyjne frakcje Kwitnącej Armenii i Oświeconej Armenii zaaprobowało 118 deputowanych. Jeden armeński parlamentarzysta głosował przeciwko, inny wstrzymał się od głosu.

Dzień wcześniej rządząca frakcja Mój Krok zdecydowała o poparciu inicjatywy opozycji. Decyzja parlamentu wejdzie w życie po podpisaniu uchwały i jej niezwłocznym opublikowaniu.

Jak podawaliśmy, w krótkim czasie po wybuchu walk w Górskim Karabachu zarówno władze lokalnej nieuznawanej republiki Arcachu (Górskiego Karabachu) jak i władze samej Armenii ogłosiły stan wojenny. W wyniku trwających prawie 3 miesiące intensywnych walk Ormianie stracili na rzecz wspieranego przez Turcję Azerbejdżanu znaczną część Górskiego Karabachu. W nocy z 9 na 10 listopada Armenia przy mediacji Rosji zawarła porozumienie rozejmowe z Azerbejdżanem, które jest gwarantowane przez Moskwę. Zawiera ono decyzje niekorzystne dla Ormian w Górskim Karabachu. Wszystkie rejony wokół regionu, które Ormianie kontrolowali od początku lat 90 przeszły pod kontrolę Baku, tak jak i około jednej trzeciej nieuznawanej Republiki Górskiego Karabachu z miastem Szuszą. Pozostała w rękach Ormian część Górskiego Karabachu została przekazana pod kontrolę rosyjskich sił rozjemczych.  Porozumienie wygasiło eskalację zbrojną w postaci pełnowymiarowej wojny, jaka wybuchła w regionie 27 września.

Kresy.pl/Tass

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz