Deputowani parlamentu Armenii zdecydowali o zniesieniu stanu wojennego obowiązującego w kraju od początku zeszłorocznej eskalacji wojny o Górski Karabach.

Jak podaje armeńskie wydanie Radia RFE/RL, parlament Armenii zniósł w środę stan wojenny obowiązujący od 27 września 2020 roku, czyli od początku ostatniej eskalacji wojny w Górskim Karabachu.

Projekt uchwały o zniesieniu stanu wojennego wniesiony przez opozycyjne frakcje Kwitnącej Armenii i Oświeconej Armenii zaaprobowało 118 deputowanych. Jeden armeński parlamentarzysta głosował przeciwko, inny wstrzymał się od głosu.

Dzień wcześniej rządząca frakcja Mój Krok zdecydowała o poparciu inicjatywy opozycji.

Decyzja parlamentu wejdzie w życie po podpisaniu uchwały i jej niezwłocznym opublikowaniu.

Jak podawaliśmy, w krótkim czasie po wybuchu walk w Górskim Karabachu zarówno władze lokalnej nieuznawanej republiki Arcachu (Górskiego Karabachu) jak i władze samej Armenii ogłosiły stan wojenny. W wyniku trwających prawie 3 miesiące intensywnych walk Ormianie stracili na rzecz wspieranego przez Turcję Azerbejdżanu znaczną część Górskiego Karabachu. W nocy z 9 na 10 listopada Armenia przy mediacji Rosji zawarła porozumienie rozejmowe z Azerbejdżanem, które jest gwarantowane przez Moskwę. Zawiera ono decyzje niekorzystne dla Ormian w Górskim Karabachu. Wszystkie rejony wokół regionu, które Ormianie kontrolowali od początku lat 90 przeszły pod kontrolę Baku, tak jak i około jednej trzeciej nieuznawanej Republiki Górskiego Karabachu z miastem Szuszą. Pozostała w rękach Ormian część Górskiego Karabachu została przekazana pod kontrolę rosyjskich sił rozjemczych.  Porozumienie wygasiło eskalację zbrojną w postaci pełnowymiarowej wojny, jaka wybuchła w regionie 27 września.

Kresy.pl / rus.azatutyun.am

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply