Opozycyjna partia Șor od miesięcy protestująca przeciwko liberalnemu obozowi rządzącemu Mołdawią została przed tygodniem zdelegalizowana przez Sąd Najwyższy tego państwa.

Wniosek do Sądu Najwyższego o delegalizację tej partii złożył jeszcze poprzedni rząd Natalii Gavrilițy. Prezes sądu, Nicolae Esanu, stwierdził 19 czerwca, że „partia Șor została uznana za niekonstytucyjną z powodu licznych naruszeń i niezgodności jej działalności z Konstytucją”. Ministerstwo Sprawiedliwości otrzymało polecenie podjęcia działań w celu wykreślenia tej partii z rejestru organizacji politycznych.

W ramach swojego orzeczenia sprzed tygodnia Sąd Najwyższy zdecydował również, że parlamentarzyści i radni Șor stają się deputowanymi niezależnymi, bez prawa przystępowania do innych frakcji partyjnych. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego weszło w życie z chwilą podjęcia, jest ostateczne i nie przysługuje od niego odwołanie.

Prezydent Mołdawii Maia Sandu z zadowoleniem przyjęła decyzję Trybunału Konstytucyjnego. „Partia polityczna powstałąz korupcji i dla korupcji stwarza zagrożenie dla porządku konstytucyjnego i bezpieczeństwa państwa” – napisała na portalach społecznościowych, co zacytowała agencja informacyjna Interfax.

“Obywatele Mołdawii zawsze bronili swojej wolności i domagali się równych praw dla wszystkich. Mołdawia musi stać się państwem, które uniemożliwia skorumpowanym urzędnikom wykorzystywanie państwowych i publicznych pieniędzy dla własnego interesu. Mołdawianie chcą państwa, które chroni ich przed złodziejami i wymierza sprawiedliwość. Tylko państwo wolne od tych, którzy je okradają, może zapewnić dobrobyt swoim obywatelom” – stwierdziła prezydent Sandu.

9 listopada 2022 r. rząd wystąpił do Sądu z wnioskiem o zdelegalizowanie partii Szor, ze względu na to, że „działa ona wbrew zasadom praworządności i zagraża suwerenności i niepodległości Mołdawii”. Lider partii, zbiegły do Izraela Ilan Șor, powiedział, że w ten sposób partia rządzący liberałowie chcą uzyskać konstytucyjną większość w parlamencie.

19 grudnia 2022 r. głos w sprawie weryfikacji konstytucyjności działań partii zabrała Komisja Wenecka. Eksperci wskazywali, że państwa nie są pozbawione prawa do regulowania działalności partii politycznych, zakazania ich lub wprowadzania innych środków ograniczających. Jednocześnie Komisja stwierdziła, że ​​uznanie niekonstytucyjności partii jest ingerencją w prawo do wolności zrzeszania się, a zatem decyzja ta musi być zgodna z prawem.

W maju mołdawski parlament podjął decyzję o pozbawieniu immunitetu parlamentarnego wiceprzewodniczącej partii Szor Marinie Tauber pod zarzutem nielegalnego finansowania działalności stronnictwa. Mandatu posła do mołdawskiego parlamentu pozbawiono samego Șora. 13 kwietnia został on zaocznie skazany na 15 lat więzienia z konfiskatą mienia o wartości 5 miliardów lei (ponad 280 milionów dolarów) na rzecz państwa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W 2017 r. Șor został skazany w Mołdawii na 7 lat i 6 miesięcy więzienia w zakładzie półotwartym za udział w wyprowadzeniu równowartości miliarda dolarów z mołdawskiego systemu bankowego. Sor zdołał jednak w 2019 r. wyjechać do Izraela (jest jego obywatelem). W ostatnich miesiącach koordynował z tego kraju antyrządowe protesty swoich zwolenników, którzy próbowali ustanowić miasteczko namiotowe pod gmachem parlamentu Mołdawii. Zostało ono jednak rozbite przez policję.

interfax.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply