Protesty opozycji w stolicy Mołdawii

Przeciw liberalnym władzom Mołdawii protestowali w poniedziałek zwolennicy populistycznej partii Sor.

Zwolennicy opozycyjnej partii populistycznej zebrali się w centrum mołdawskiej stolicy Kiszyniowa już po raz kolejny. Pierwszy wiec zebrał się jeszcze w niedzielę. Pozostało po nim miasteczko namiotowe rozbite pod gmachem parlamentu Mołdawii. Właśnie tam odbył się kolejny mityng. Istnieją duże rozbieżności co do liczebności poniedziałkowego protestu. Organizatorzy określili ją na 45 tys., miejscowa policja na 6,5 tys. uczestników.

Protestujący żądali dymisji rządu, rozwiązania obecnego rządu i przedterminowych wyborów parlamentarnych, zrelacjonowała rosyjska agencja RIA Nowosti. Zebrania skandowali hasła: “Nie dla wzrostu cen”, “Dymisja” i “Precz z Maią Sandu” – to ostatnie odnoszące się do obecnej prezydent państwa.

„Miasteczko namiotowe będzie istniało, dopóki nie wygramy. Prezydent i premier doprowadzili państwo na skraj. Naszym głównym celem są przedterminowe wybory parlamentarne i prezydenckie” – powiedział lider partii Ilan Sor, który kontaktował się z demonstrantami przez Skype. Zaznaczył on, że takie akcje protestacyjne będą odbywać się co dzień, a masowe wiece będą odbywały się w weekendy. W związku z tym Sor zaproponował rozszerzenie „Miasta Przemian” – jak nazwał obóz namiotowy swoich zwolenników. Wiec zakończył występ mołdawskich piosenkarzy popowych.

Mołdawia dotkliwie odczuwa ogólnoeuropejski kryzys wywołany przez wojnę rosyjsko-ukraińską i serię sankcji jakimi obłożyły się państwa zachodnie i Rosja. Inflacja sięgnęła w tym państwie poziomu 33,5 proc.

Partia Sor jest trzecią siłą mołdawskiej polityki między liberalnym obozem rządzącym i lewicową koalicją opozycji. Jako taka posiada siedmiu deputowanym w parlamencie Mołdawii. Doczekała się jednak poparcia ze strony lidera lewicowego bloku opozycyjnego i byłego prezydenta Igora Dodona, który przebywa obecnie w areszcie domowym, jak podał portal Newsmaker.

Czytaj także: MSZ Mołdawii wezwało dyplomatę Rosji po wypowiedzi Ławrowa [+VIDEO]

ria.ru/newsmaker.md/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply