Według posła litewskiego parlamentu z ramienia konserwatystów, Žygimantasa Pavilionisa, środki i wsparcie z Polski są przekazywane „na podżeganie do niezgody, co często robi Moskwa rękoma litewskich Polaków”. Chce, żeby Polska sponsorowała „budowę działań strategicznych”.

Na początku czerwca litewscy konserwatyści ze Związku Ojczyzny – Litewskich Chrześcijańskich Demokratów (TS-LKD), znani z antypolskiego nastawienia, zwrócili się do Komisji Etyki i Procedur parlamentu Litwy z wnioskiem o ocenę zachowania Michała Mackiewicza, szefa Związku Polaków na Litwie i posła z ramienia AWPL-ZChR. Według opinii litewskich mediów, wszedł on w konflikt z wysokimi rangą urzędnikami RP i organami praworządności. Chodziło o krytyczne wypowiedzi Mackiewicza pod adresem ambasador Urszuli Doroszewskiej, która wcześniej w rozmowie zażądała od niego, w imieniu państwa polskiego, żeby nie ubiegał się o reelekcję na stanowisko szefa ZPL. Komisja Etyki ma zająć się sprawą dziś, czyli w środę 13 czerwca.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Przeczytaj: Fundacja PPnW ujawnia dokumenty ws. nieprawidłowości przy rozliczeniach dotacji dla ZPL [+VIDEO]

Czytaj także: Szef Związku Polaków na Litwie odpiera zarzuty. „Nie mam absolutnie nic na sumieniu”

Inicjatorem pisma antypolskiej partii TS-LKD jest poseł i były dyplomata Žygimantas Pavilionis. W rozmowie z radiem Znad Wilii, którego prezesem jest Czesław Okińczyc powiedział, jak podaje ta rozgłośnia, że „działaniami niektórych polskich działaczy na Litwie kieruje Moskwa”.

Przeczytaj: Litwa: Okińczyc współpracował z KGB? Jedziński (AWPL): to bardzo prawdopodobne

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

– W Wilnie jest o wiele więcej osób, które wspierają i szanują działania Ambasador RP. Chcielibyśmy, żeby środki, jak i wsparcie z Warszawy były przekazywane na budowę działań strategicznych, a nie na podżeganie do niezgody, co często robi Moskwa rękoma litewskich Polaków. To jest ich stara tradycja, która dobrze, że ujrzała światło dzienne – powiedział Pavilionis, cytowany przez zw.lt.

W oświadczeniu prasowym frakcji Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci zaznaczono, że „Litwa ściśle współpracuje z Ambasadą RP na Litwie”, a retoryka Mackiewicza oraz „możliwy brak przejrzystej działalności” uznano za „nieetyczne” oraz prowadzące do „podżegania niezgody na tle narodowościowym”. Litewscy konserwatyści pytają też, czy wypowiedzi Mackiewicza w stosunku do „strategicznego partnera”, czyli Polski, którego przedstawicielem na Litwie jest ambasador Doroszewska są etyczne.  Wyrazili też wątpliwości ws. wsparcia finansowego dla ZPL z „płynącego w większości z Polski”, czy jest ono zgodne ze statusem i obowiązkami członka litewskiego parlamentu.

Przeczytaj: Michał Mackiewicz dla Kresy.pl: jeszcze nigdy w Polsce nie spotkałem się z tak otwartą wrogością

Przeczytaj także: Partia Polaków z Litwy zaniepokojona litewskim studium na temat mniejszości narodowych

Konserwatyści z TS-LKD zagłosowali również przeciwko projektowi ustawy AWPL-ZChR ws. powszechnej lustracji na Litwie. Partia Polaków z Litwy zabiega w ten sposób o ujawnienie nazwisk tajnych współpracowników służb specjalnych byłego ZSRR, w szczególności KGB. Szef Departamentu Bezpieczeństwa Państwa RL Darius Janiškis podczas przedstawiania zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego potwierdził, że byli tajni współpracownicy KBG są szantażowani.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

– W tym roku tygodnik Respublika opublikował w wydaniu papierowym nazwiska byłych współpracowników służb specjalnych ZSRR, KGB. Oczywiście, redaktor tej gazety, Tomkus, nazwał tę listę spisem możliwych współpracowników KGB. I tam znalazło się także nazwisko Czesława Okińczyca mówił poseł Zbigniew Jedziński, przedstawiciel polskiej mniejszości w litewskim parlamencie, w rozmowie z portalem Kresy.pl. Jego zdaniem, autentyczność tej listy jest bardzo prawdopodobna, podobnie jak kwestia współpracy Okińczyca z sowieckim służbami.

Czesław Okińczyc to hojnie finansowany przez władze III RP honorowy ambasador państwa litewskiego, właściciel polskojęzycznego Radia Znad Wilii oraz zwolennik ugodowej postawy wileńskich Polaków względem państwa litewskiego.

Zw.lt / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  JanK :

  To tylko jeszcze jeden dowód, że nowa ambasador działa na szkodę Polaków litewskich i na korzyść władz Litwy. W innym wypadku, żaden litewski nacjonalista nie chwaliłby jej tak bardzo i Litwini nie współpracowaliby z ambasador w celu jak najszybszej lituanizacji Polaków.

 2. Avatar
  wilenski :

  Komisja etyki zdecydowanie odrzuciła donos konserwatystów i oddaliła sprawę przeciwko prezesowi ZPL, szanowanemu posłowi Michałowi Mackiewiczowi, człowiekowi z wielkim dorobkiem.
  A jeśli jakiś Polak na usługach Moskwy jest finansowany z Warszawy, to najpewniej kolega Pavilionisa czyli Czesław Okińczyc szef mediów ZW, którego nazwisko podobnie jak wielu polityków konserwatystów widnieje na liście agentów KGB.