W ciągu najbliższych dni lider polskiej partii na Litwie, europoseł Waldemar Tomaszewski, zamierza przedstawić litewskiemu premierowi kandydatów swojego ugrupowania na ministrów spraw wewnętrznych i łączności w nowym rządzie koalicyjnym.

W poniedziałek przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin, Waldemar Tomaszewski powiedział w rozmowie z dziennikarzami, że w ciągu najbliższych dni planuje przedstawić premierowi Republiki Litewskiej Sauliusowi Skvernelisowi kandydatów na ministrów łączności oraz spraw wewnętrznych. Nazwiska kandydatów ma ogłosić litewski premier, po konsultacjach z prezydentem-elektem Gitanasem Nausėdą.

Jak informowaliśmy, w piątek w litewskim Sejmie z udziałem AWPL-ZChR doszło do podpisania umowy koalicyjnej. Polska partia otrzyma w nowym rządzie teki ministrów komunikacji oraz spraw wewnętrznych.

Czytaj więcej: Polska partia będzie współrządzić Litwą

 

Wczoraj Tomaszewski powiedział, że jeszcze tego dnia, tzn. w poniedziałek, spotka się z dwoma kandydatami na ministrów, ale zamierza ich również przedstawić Radzie naczelnej AWPL-ZChR oraz usłyszeć jej opinię na temat obu kandydatów. Według niego, ogólnie jest trzech kandydatów, z czego dwóch wstępnie wyraziło zgodę, by ich kandydatury były brane pod uwagę. Dodał też, że nie wszyscy kandydaci są członkami polskiej partii. Inne źródła podawały później, również powołując się na Tomaszewskiego, że kandydatów jest pięciu.

– Najważniejsze są kompetencje i reputacja kandydatów – zaznaczył lider AWPL-ZChR. Zgodnie z litewską konstytucją, rząd składa pełnomocnictwa na ręce nowo zaprzysiężonego prezydenta.

Według nieoficjalnych informacji podawanych przez media na Litwie, dwaj kandydaci na szefa MSW to Czesław Olszewski, były pracownik tego resortu i były dyrektor departamentu bezpieczeństwa w administracji miejskiej Wilna, wcześniej policjant, a obecnie poseł na Sejm RL, oraz wieloletni mer Solecznik, a także lokalny lider AWPL i ZPL, Zdzisław Palewicz. Zwraca się jednak uwagę, że kandydatura Palewicza może być wątpliwa, m.in. z uwagi na jego mocne zaangażowanie w politykę lokalną. Nie wiadomo, czy zdecydowałby się zostać ministrem zaledwie na rok przed wyborami parlamentarnymi. Ponadto, oznaczałoby to konieczność przeprowadzenia nowych wyborów w rejonie solecznickim.

Z kolei na stanowisko ministra łączności typowany jest rzekomo Władysław Kondratowicz. Obecnie jest on dyrektorem jednego z departamentów w resorcie, a w rządzie Algirdasa Butkevičiusa był wiceministrem.

W opinii Tomaszewskiego w umowie koalicyjnej zawarto większość propozycji programowych AWPL-ZChR. Znalazły się w niej m.in. postulat wzrostu świadczenia na dziecko do 70 euro od 2020 roku, a dla rodzin wielodzietnych, mających trudności finansowe oraz dzieci niepełnosprawne – do 100 euro. Przewidziane też jest zmniejszenie biurokracji i zwiększenie finansowania dróg lokalnych oraz nieodpłatne leki dla seniorów. Uzgodniono także zwiększenie finansowania samorządów, które zdaniem Tomaszewskiego na Litwie jest najniższe w Unii Europejskiej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Zgodnie z założeniami, polska partia na Litwie będzie nadzorowała takie dziedziny jak: sprawy wewnętrzne i administracja, kwestie samorządowe, rozwój infrastruktury, a także transport i drogi.

We wtorek Skvernelis potwierdził, że zdecydował się pozostać na stanowisku premiera, jednak rząd ma pracować skutecznie i realizować swój program, bez odwoływania się do populizmu. Decyzję podjął po spotkaniu z prezydentem-elektem. Wcześniej zaznaczano, że do wtorku ma podjąć i ogłosić decyzję w tej sprawie. Jeszcze przed ostatnimi wyborami prezydenckimi, w których uczestniczył, zapowiadał, że jeśli przegra, to poda się do dymisji. Z kolei podpisana w ubiegłym tygodniu umowa koalicyjna między Związkiem Chłopów i Zielonych, AWPL-ZChR, Partią „Porządek i Sprawiedliwość” i Socjaldemokratyczną Partią Pracy zakładała, że Skvernelis zachowa stanowisko premiera.

Przypomnijmy, że w końcu maja Litewska Partia Chłopów i Zielonych, Litewska Socjaldemokratyczna Partia Pracy oraz Porządek i Sprawiedliwość podpisały memorandum o utworzeniu koalicji, zostawiając AWPL-ZChR możliwość dołączenia. Impulsem do stworzenia nowej koalicji były wybory prezydenckie wygrane przez Gitanasa Nausedę.

L24.lt / zw.lt / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply