Polska partia będzie współrządzić Litwą

W piątek w litewskim Sejmie z udziałem Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) doszło do podpisania umowy koalicyjnej. Polska partia otrzyma w nowym rządzie teki ministrów komunikacji oraz spraw wewnętrznych.

O przystąpieniu do koalicji rządowej AWPL-ZChR zdecydowała o godzinie 12, a już dwie godziny później nastąpiło podpisanie umowy koalicyjnej. Nowy rząd będą tworzyć cztery partie – oprócz AWPL-ZChR także Związek Chłopów i Zielonych, Partia „Porządek i Sprawiedliwość” oraz Socjaldemokratyczna Partia Pracy. W ich imieniu umowę podpisali Ramūnas Karbauskis, Gediminas Kirkilas, Waldemar Tomaszewski i Remigijus Žemaitaitis, a także premier Saulius Skvernelis.

Umowa koalicyjna przewiduje, że AWPL-ZChR obsadzi stanowiska ministrów komunikacji i spraw wewnętrznych. Jeszcze nie podano nazwisk ewentualnych ministrów, lecz szef polskiej partii Waldemar Tomaszewski zapewniał, że ugrupowanie posiada odpowiednich kandydatów.

W opinii Tomaszewskiego w umowie koalicyjnej zawarto większość propozycji programowych AWPL-ZChR. Znalazły się w niej m.in. postulat wzrostu świadczenia na dziecko do 70 euro od 2020 roku, a dla rodzin wielodzietnych, mających trudności finansowe oraz dzieci niepełnosprawne – do 100 euro. Przewidziane też jest zmniejszenie biurokracji i zwiększenie finansowania dróg lokalnych oraz nieodpłatne leki dla seniorów. Uzgodniono także zwiększenie finansowania samorządów, które zdaniem Tomaszewskiego na Litwie jest najniższe w Unii Europejskiej.

Socjaldemokratyczna Partii Pracy otrzymała teki ministrów spraw zagranicznych i rolnictwa, „Porządek i Sprawiedliwość” dostała stanowisko ministra obrony. Związek Chłopów i Zielonych zachowa ministerstwo pracy i opieki socjalnej oraz stanowisko premiera. Nie wiadomo jeszcze, czy będzie nim Saulius Skvernelis. Obecny premier ogłosi decyzję w tej sprawie we wtorek.

Powstała dzisiaj koalicja ma 76 posłów w 141-osobowym litewskim Sejmie.

Przypomnijmy, że w końcu maja Litewska Partia Chłopów i Zielonych, Litewska Socjaldemokratyczna Partia Pracy oraz Porządek i Sprawiedliwość podpisały memorandum o utworzeniu koalicji, zostawiając AWPL-ZChR możliwość dołączenia. Impulsem do stworzenia nowej koalicji były wybory prezydenckie wygrane przez Gitanasa Nausedę.

Kresy.pl / L24.lt / belsat.eu

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. mariusz67
  mariusz67 :

  AWPL – najbardziej polska mentalnie i duchowo partia na świecie (nie wyłączając PL). Pod kierunkiem Tomaszewskiego notuje niesamowite sukcesy, wręcz fenomenalne jak na trudne warunki na Litwie (i znikome wsparcie z Macierzy lub wręcz niekiedy dywersję, jak działania pewnej Fundacji „od ścigania” albo obecnej ambasador).
  Brawa za działanie, odwagę, wizję i kultywowanie polskości!!!

 2. arczi
  arczi :

  Po zwycięskich wyborach samorządowych w marcu, w których AWPL była bezkonkurencyjna w okręgu wileńskim oraz majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, w których Tomaszewski po raz trzeci z rzędu zdobył mandat europosła, teraz partia weszła w skład koalicji rządzącej Litwą. To są sukcesy o wielkiej skali. Nigdzie indziej na świecie Polonusi nie mają takie mocnej pozycji, jak Wilniucy na Litwie. W dodatku dokonują tego pomimo antypolonizmu Litetuviskiego oraz koszmarnie fatalnej dyplomacji i polityce wschodniej III RP.

 3. arczi
  arczi :

  Dla AWPL – ZChR władza nigdy nie była celem samym w sobie, a jedynie środkiem do realizacji programu wyborczego. Bo władza, jak zawsze mówi W.Tomaszewski, musi przede wszystkim służyć zwykłym ludziom, działać dla ich dobra i ich wspierać. Ta postawa pryncypialna i jednocześnie odważna, przynosi dobre owoce. Polskość na Wileńszczyźnie żyje i się rozwija, wbrew wszelkim zakusom giedroyciowców, michnikowców, sakiewiczowców i tym podobnych .