Funkcjonariusze Straży Granicznej, Centralnego Biura Śledczego Policji i Krajowej Administracji Skarbowej zlikwidowali w Piekarach Śląskich fabrykę i magazyn nielegalnych wyrobów tytoniowych. W związku z tą sprawą zatrzymano dwóch Polaków i czternastu Ukraińców.

O akcji, która odbyła się w poniedziałek, poinformowano dopiero dzisiaj. Funkcjonariusze weszli na dwie posesje w Piekarach Śląskich. Na jednej z posesji ujawniono kompletną linię służącą do produkcji i pakowania papierosów, w tym specjalistyczne maszyny. Znaleziono tam także surowce niezbędne do produkcji i gotową partię papierosów i krajanki tytoniowej. Na drugiej posesji znajdował się magazyn z kilkuset kilogramami krajanki tytoniowej.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

W trakcie operacji zatrzymano też samochód wyjeżdżający z nielegalnej fabryki, w którym znajdowało się prawie 600 tys. papierosów bez polskich znaków akcyzy. Mężczyzna kierujący pojazdem został całkowicie zaskoczony akcją funkcjonariuszy.

W związku z działalnością nielegalnej fabryki zatrzymano łącznie łącznie 14 osób w wieku od 24 do 43 lat. Jest to 2 Polaków i 12 obywateli Ukrainy. Wszyscy cudzoziemcy przebywali na terenie Polski legalnie, o czym świadczyły posiadane przez nich dokumenty. Jeden z Polaków był poszukiwany listem gończym za wcześniejsze przestępstwa.

Efektem akcji jest przejęcie około 6 mln sztuk papierosów i ponad 2 ton krajanki tytoniowej. Przestępcy podrabiali wyroby tytoniowe jednej ze znanych zagranicznych marek. Towar mógł trafiać także za granicę. Z ustaleń śledczych wynika, że proceder mógł być prowadzony od 2018 roku a straty Skarbu Państwa z tytułu nieopłacenia VAT i akcyzy mogły wynieść ponad 8 mln złotych. Trwa ustalanie, jakie role w przestępczym procederze pełniły poszczególne osoby. Zatrzymanym grozi odpowiedzialność za przestępstwa skarbowe.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Straż Graniczna jednego dnia zatrzymała ponad 20 Ukraińców. Wszyscy mają opuścić Polskę

Kresy.pl / strazgraniczna.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz