Irański oficjel i wysoki rangą dowódca Korpusu Strażników Rewolucji uważa, że jeśli Brytyjczycy nie zwolnią zatrzymanego koło Gibraltaru irańskiego tankowca, to Iran w ramach odwetu powinien zająć tankowiec brytyjski.

Wysoki rangą dowódca irańskiej Korpusu Strażników Rewolucji, a zarazem oficjel, generał major Mohsen Rezai, odniósł się w piątek do sprawy zajęcia przez brytyjskich żołnierzy tankowca, który według podejrzeń Brytyjczyków przewoził ładunek irańskiej ropy naftowej dla Syrii, naruszając tym samym sankcje ONZ.

– Jeśli Wielka Brytania nie zwolni irańskiego tankowca, to obowiązkiem władz [irańskich] jest podjęcie kroków odwetowych i zajęcie brytyjskiego tankowca – napisał Rezai na Twitterze, cytowany też przez irańskie media. – Islamski Iran w swej 40-letniej historii nigdy nie zaczynał żadnej bitwy, ale też nigdy nie wahał się odpowiedzieć prześladowcom.

W piątek brytyjski sąd na Gibraltarze orzekł, że zatrzymany irański tankowiec może zostać „aresztowany” na okres nawet 14 dni. Nieco wcześniej agencja AP informowała, że 28-osobowa załoga wciąż przebywa na statku. Wszyscy byli przesłuchiwani, ale nikogo nie zatrzymano.

Tankowiec Grace 1 został zatrzymany na wodach wokół Gibraltaru w czwartek rano. Jak informowaliśmy, na jego pokład weszli przedstawiciele rządu tego brytyjskiego terytorium zamorskiego w asyście żołnierzy brytyjskiej piechoty morskiej. Rząd Gibraltaru stwierdził, że ma uzasadnione podstawy, by sądzić, że Grace 1 przewozi ropę naftową do rafinerii Banijas w Syrii, co ma być złamaniem sankcji UE nałożonych na Syrię.

Według agencji Reutera tankowiec jest zarejestrowany w Panamie, zarządzany przez firmę z Singapuru i przewozi ładunek ropy z Iranu, chociaż dokumenty przewozowe są wystawione na ropę z Iraku. Zdaniem agencji reakcja władz Iranu potwierdza, że to one są właścicielem statku i uprawdopodobnia, że również przewożona przez niego ropa pochodzi z Iranu. MSZ Iranu wezwało do siebie brytyjskiego ambasadora, by wyrazić „bardzo silny sprzeciw wobec nielegalnego i niedopuszczalnego zajęcia” statku. Zdaniem rzecznika irańskiego MSZ zatrzymanie statku „może spowodować wzrost napięć w regionie”. Powiedział też, że irański tankowiec transportował irańską ropę.

W sprawę włączyły się również władze Hiszpanii oświadczając, że zatrzymania dokonano na żądanie USA i sprawdzając, czy nie doszło do naruszenia suwerenności Hiszpanii. Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton pochwalił działania Brytyjczyków ws. tankowca. Irańskie media zwracają uwagę, że Stany Zjednoczone zapowiedziały wcześniej, że zredukują eksport irańskiej ropy do zera.

Czytaj także: Iran chce zbudować połączenie kolejowe z Morzem Śródziemnym przez Irak i Syrię

Presstv.com / rfm24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz