Jak poinformował The Guardian premier Słowacji Robert Fico został w środę postrzelony i przewieziony do szpitala. (more…)

Według szacunków ukraińskich socjologów, na Ukrainę może potencjalnie wrócić połowa uchodźców, którzy wyjechali do Polski, Niemiec czy Czech. Tylko co trzeci ukraiński uchodźca nie rozważa przyjęcia obcego obywatelstwa.

Według przeprowadzonego pod koniec kwietnia br. przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KMIS) sondażu, tylko połowa ukraińskich uchodźców, żyjących obecnie w Europie - głównie w Niemczech, Polsce i Czechach - wyraża gotowość do powrotu do kraju, ale pod warunkiem, że będą ku temu odpowiednie warunki.

Premier Donald Tusk oświadczył we wtorek, że Polska nie przyjmie z tytułu paktu migracyjnego żadnych migrantów i będzie "beneficjentem" nowego prawa. Poseł Marek Sawicki (PSL) ocenia, że słowa szefa rządu były "nie do końca uczciwe".

We wtorek Rada UE zatwierdziła tzw. pakt migracyjny. Chodzi o mechanizm "obowiązkowej solidarności" przy relokacji imigrantów. Polska, podobnie jak Węgry, głosowała przeciwko każdemu z 10 rozporządzeń wchodzących w skład paktu. Swój sprzeciw wobec "obowiązkowej solidarności" zgłosiła także Słowacja. Szef rządu wypowiadał się we wtorek po posiedzeniu Rady Ministrów na temat przyjętego w UE prawa.

Tusk oświadczył, że Polska nie przyjmie z tytułu paktu migracyjnego żadnych migrantów. Wyraził opinię, że Polska będzie "beneficjentem" paktu.

rozszerzać

W niedzielnym referendum w sprawie umożliwienia obywatelom Litwy posiadania obywatelstwa innego państwa wygrali zowlennicy takiego rozwiązania. Było ich jednak za mało, by wynik referendum był wiążący.

W referendum obywatele Litwy mogli opowiedzieć się za lub przeciw wykreśleniu z tekstu konstytucji fragmentu jej artykułu 12: „poza indywidualnymi przypadkami przewidzianymi w ustawie, nikt może być jednocześnie obywatelem Republiki Litewskiej i innego państwa”. Te przypadki dotyczą na przykład osób, które wyemigrowały z Litwy przed 11 marca 1990 r., a więc przez restytuowaniem jej niepodległości. Pozostałym obywatelom Litwinom artykuł ten uniemożliwiał utrzymanie obywatelstwa ojczyzny w przypadku nabywania obywatelstwa innego państwa.

Litwa jest jednym z pięciu państw Unii Europejskiej zachowujących tak restrykcyjne przepisy w sprawie obywatelstwa. Zwolennicy zmian wskazują na falę emigracji jaką przeżyła Litwa, której zaludnienie spadło w latach 1989-2024 z 3,6 do 2,8 mln. Ma to związek przede wszystkim z emigracją zarobkową po przystąpieniu państwa do Unii Eurpejskiej. Po 2004 r. Litwę opuściło łącznie 744 tys. ludzi, wróciła tylko niewielka część. Zwolennicy zmian twierdzili, że należy umożliwić tak licznym emigrantom uzyskiwanie obywatelstwa państw osiedlenia bez utraty ojczystego, a szczególnie ich dziecio.

Projekt ustawy „O przejrzystości wpływów obcych” został przyjęty znaczną większością głosów pomimo licznych protestów ulicznych prozachodniej opozycji.

W poniedziałek projekt ustawy został w błyskawicznym tempie zatwierdzony przez parlamentarną Komisję Prawa. Zgodnie z zapowiedziami, we wtorek odbyło się trzecie czytanie projektu na posiedzeniu Parlamentu. Projekt został ostatecznie przyjęty głosami 84 parlamentarzystów. Przeciw zagłosowało 30, jak podał portal Georgia Today.

W czasie finalnej debaty na sali plenarnej temperatura emocji była wysoka. Doszło do przepychanek między deputowanymi rządzącego Gruzińskiego Marzenia a parlamentarzystami opozycji. W ruch poszły pięści. Na zewnątrz protestował wówczas liczny tłum przeciwników ustawy, jak zrelacjonował portal amerykańskiego Radia Wolna Europa.

Syria: Zestrzelono rosyjski samolot szturmowy Su-25 [+VIDEO]

11 maja ukraińska 110. Samodzielna Brygada Zmechanizowana poinformowała o zestrzeleniu rosyjskiego myśliwca Su-25. (more…)

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 435 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
60%