W środę 5 marca br. w Poznaniu została otworzona infolinia Biura Poznań przeznaczona dla Ukraińców. Poznań jest pierwszym polskim miastem, które postanowiło uruchomić infolinię urzędową po ukraińsku. Sytuacja ma związek z bardzo dużą liczbą ukraińskich imigrantów.

W środę, ambasador Ukrainy w Polsce, poinformował przy pomocy mediów społecznościowych o otworzeniu w Poznaniu infolinii dla osób posługujących się tylko językiem ukraińskim.

Jak informowaliśmy wcześniej, początkowo telefony będą odbierane przez 3 osoby biegle mówiące po ukraińsku. Miasto nie wyklucza, że w przyszłości pojawi się więcej takich osób. Wszystko zależy od poziomu zainteresowania, jakim będzie się cieszyła ukraińska infolinia w Poznaniu.

Zobacz także: Polska na czele w UE pod względem wydawania imigrantom zezwoleń na pobyt za 2018 r.

W Poznaniu mieszka aktualnie około 100 tysięcy Ukraińców.

“To była refleksja po niedawnym raporcie o Ukraińcach. Wynikało z niego, że w Poznaniu jest ich coraz więcej. Raport powstał około dwóch lat temu i te dane już wtedy robiły duże wrażenie. Zaczęliśmy się zastanawiać, czy nasi operatorzy nie powinni także mówić po ukraińsku” – stwierdził w rozmowie z portalem Wyborcza.pl Konrad Zawadzki, dyrektor Biura Poznań Kontakt.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Do sprawy na twitterze odniósł się ksiądz Isakowicz-Zaleski, znany ze swoich działań społecznych w środowisku kresowiaków: “czy infolinia po polsku jest np. w Lwowie czy w Berdyczowie gdzie mieszka dużo Polaków” – pisał.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Warto przypomnieć, że w związku ze stale rosnącą liczbą ukraińskich imigrantów, w zeszłym roku dziennik Głos Wielkopolski  zaczął publikacje artykułów w języku ukraińskim. Skala zjawiska jest tak duża, że niektóre polskie miasta rozważają wprowadzenie ukraińskich komunikatów np. w komunikacji miejskiej. Z tego typu sytuacją mieliśmy do czynienia na przykład w zeszłym roku w Krakowie.

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. lp
    lp :

    A w zamian “Ukraińcy organizują w lwowskim kościele pw. św. Marii Magdaleny koncert, podczas którego solistka odeskiej opery zaśpiewa największe szlagiery wiedeńskiej operetki”…