Przygotowany przez resort sprawiedliwości projekt zmiany Kodeksu Karnego przewiduje penalizację "dyskryminacji" i "mowy nienawiści" względem środowisk LGBT, w tym karę więzienia za krytykowanie ich postulatów. "Niebawem [ustawa] trafi na rząd oraz do prac i pod głosowanie w Sejmie" - oświadczył wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek.

Wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek poinformował w poniedziałek w Radiu ZET, że w resorcie zakończyły się prace nad ustawą o "zakazie mowy nienawiści wobec mniejszości".

"Ustawa o zakazie mowy nienawiści jest gotowa w Ministerstwie Sprawiedliwości. Niebawem trafi na rząd oraz do prac i pod głosowanie w Sejmie" - oświadczył polityk.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przybył z wizytą do Kijowa, poinformowały w poniedziałek ukraińskie media. (more…)

Ministerstwo spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii nie jest w stanie zlokalizować ponad połowy z 5700 nielegalnych imigrantów, którzy mieli być deportowani do Rwandy - wynika z dokumentu, do którego dotarły brytyjskie media.

Z opisywanego we wtorek przez brytyjskie media dokumentu wynika, że w pierwszej turze deportowanych do Rwandy miało zostać 5700 nielegalnych imigrantów. Jednak tylko 2143 z nich regularnie się melduje, więc można ustalić miejsce ich pobytu. Nie wiadomo, czy pozostałe 3557 niezlokalizowanych osób ukrywa się, aby uniknąć deportacji, czy też padło ofiarą błędów administracyjnych wynikających z przenoszenia ich między różnymi, finansowanymi przez rząd miejscami zakwaterowania.

BBC podaje, że źródło rządowe zaprzeczyło zaginięciu grupy. Według tego źródła, osoby z tej grupy spotkały się z "łagodniejszymi ograniczeniami w zakresie raportowania" i nie są kwaterowane w obiektach rządowych.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tadżykistanu przekazało notę ​​ambasadorowi Rosji Siemionowi Grigoriewowi, w której wyraziło poważne zaniepokojenie przejawami „zdecydowanie negatywnego stosunku” do Tadżyków na terytorium Federacji Rosyjskiej.

„W nocie zauważono, że tego rodzaju działania dotyczą wyłącznie obywateli Tadżykistanu, co jest zasadniczo niezgodne z duchem i tradycjami stosunków tadżycko-rosyjskich” – podało tadżykistańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, którego komunikat został w poniedziałek przytoczony przez agencją informacyjną Interfax.

W niedzielę 28 kwietnia na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Tadżykistanu ukazał się komentarz przedstawiciela resortu na temat sytuacji obywateli Tadżykistanu na moskiewskich lotniskach.

Kilkudziesięciu dziennikarzy podpisało się pod listem otwartym w obronie księdza Michała Olszewskiego. "Dążenie do zemsty nigdy nie będzie sprawiedliwością. Nie będzie nią też żaden wyrok podyktowany zemstą" - podkreślono.

Sąd Okręgowy w Warszawie rozpatrzy we wtorek zażalenie na postanowienie o aresztowaniu na trzy miesiące ks. Michała Olszewskiego. Rozpatrzy je sędzia Piotr Kluz, były wiceminister w rządzie Donalda Tuska. W poniedziałek opublikowano list otwarty w obronie kapłana. Podpisało się pod nim kilkudziesięciu dziennikarzy. Autorzy zwracają uwagę na nadużycia, jakich dopuszczono się wobec księdza.

Pod koniec marca sąd zadecydował o trzymiesięcznym areszcie dla trzech podejrzanych w śledztwie dotyczącym nieprawidłowego wykorzystania środków z Funduszu Sprawiedliwości. Wśród tymczasowo aresztowanych są dwaj urzędnicy, a także ksiądz Michał Olszewski ze zgromadzenia sercanów – beneficjent funduszu i szef Fundacji Profeto. Duchowny usłyszał zarzuty z art. 231 i 296 Kodeksu karnego. Chodzi tu o przekroczenie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego, przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów i wyrządzenie szkody majątkowej znacznych rozmiarów. Łączna kara maksymalna to 10 lat więzienia.

Humza Yousaf zrezygnował z funkcji lidera Szkockiej Partii Narodowej (SNP) i szefa rządu regionalnego Szkocji. Decyzja ta następuje wkrótce po tym, jak Yousaf zerwał sojusz SNP ze szkockimi Zielonymi.

Relacjonująca proces polityczny w Szkocji Al Jazeera podkreśla, że zerwanie wspołpracy z Zielonymi oznacza utratę większości przez dotychczasowy rząd. W izbie pojawiły się dwa wnioski o wotum nieufności złożone przez partie opozycji, które najprawdopodobniej Yousaf by przegrał. Postanowił najwyraźniej uprzedzić parlamentarną porażkę. „Nie mam zamiaru wymieniać moich wartości i zasad ani zawierać z kimkolwiek układów tylko po to, by utrzymać władzę” - powiedział w telewizyjnym wystąpieniu Yousaf.

Yousaf, poromek imigrantów z Pakistanu został liderem SNP, a co za tym idzie szefem rządu Szkocji w marcu zeszłego roku, po tym, gdy w lutym ze stanowiska premiera Szkocji i lidera partii ustąpiła Nicola Sturgeon, która sprawowała te funkcje przez osiem lat. Yousaf, mimo że pochodził z rodziny muzułmanów, wkraczał na scenę jako radykalny liberał w kwestiach obyczająwych, ale mniej radykalny w kwestii niepodległości Szkocji, za która obstawała poprzedniczka.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%