W Dumie Państwowej rosyjscy deputowani pracują nad projektem ustawy pozwalającym władzom na interwencję w przypadku uprawiania cenzury przez zarządzających platformami cyfrowymi.

Projekt ustawy „o sankcjach odwetowych w odniesieniu do platform internetowych za cenzurę wobec rosyjskich środków masowego przekazu” został wniesiony do izby niższej rosyjskiego parlamentu w czwartek, podała agencja informacyjna RIA Nowosti. Władze Rosji chcą w ten sposób odpowiedzieć na powtarzające się przypadki kasowania profili rosyjskich mediów na amerykańskich serwisach społecznościowych.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

O złożeniach projektu ustawy poinformował przewodniczący komitetu Domy do spraw polityki informacyjnej Aleksandr Hinsztejn. Zapytany w czasie rozmowy z dziennikarzem telewizji Rossija24 czy projekt ustawy zakłada możliwość zablokowania działania portalu Youtube na terytorium Rosji Hinsztejn odpowiedział – „Teoretycznie ustawa daje takie prawo”.

Parlamentarzysta objaśnił zapisy projektu ustawy – „Do tego aby uznać tę albo inną stronę internetową za winną naruszania praw i wolności obywateli niezbędne między innymi MSZ Rosji, jeśli rzecz będzie o zagranicznych stronach”. Jak dodał – „Mam nadzieję, że nie dojdzie do sytuacji z blokowaniem Youtube na terytorium Rosji”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Szereg amerykańskich serwisów społecznościowych podjęło już decyzję o skasowaniu kont niektórych rosyjskich środków masowego przekazu. Decyzje takie podejmowali na przykład zarządzający należącym do Google serwisem Youtube w stosunku do rosyjskiej telewizji państwowej RT oraz popularnego prywatnego portalu konserwatywnego Cargrad.

ria.ru/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz