Węgierska policja aresztowała i przesłuchała 30-letniego mężczyznę podejrzanego o rozpowszechnianie w internecie plotek – podał w niedzielę portal Hungary Today.

Portal Hungary Today podaje za węgierskim MSW, że policja zatrzymała kolejną osobę rozsiewającą w internecie fałszywe informacje na temat pandemii koronawirusa.

Węgierska policja aresztowała i przesłuchała 30-letniego mężczyznę podejrzanego o rozpowszechnianie w internecie plotek ,że władze zamierzają zamknąć Budapeszt w związku z nowym wirusem, podało w niedzielę Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Zobacz też: Węgry nie są już państwem demokratycznym, a Polska zmierza w tę stronę – twierdzi wpływowa amerykańska organizacja

Oddział policji zajmujący się cyberprzestępczością zidentyfikował i zatrzymała użytkownika YouTube. Mieszkaniec Budapesztu pracuje jako ochroniarz w hotelu, służby zabrały należący do niego sprzęt komputerowy, a także podejrzane leki pochodzenia roślinnego. Podczas przesłuchania mężczyzna przyznał się do przesłania filmu.

Politycy opozycyjni na Węgrzech są zaniepokojeni falą zatrzymań za rozsiewanie plotek w mediach społecznościowych na temat pandemii koronawirusa. Obawiają się, że głosy krytyczne wobec rządu zostaną uciszone i oskarżają premiera Viktora Orbana o nadużywanie specjalnych uprawnień przyznanych mu w marcu.

Zobacz też: Węgry apelują do KE o ograniczenie importu drobiu z krajów trzecich

Unia Europejska wezwała w czwartek do złagodzenia uprawnień rządu przyznanych w czasie kryzysu wraz z blokadami. Kilka osób zostało aresztowanych w ich domach i zatrzymanych na kilka godzin za posty w mediach społecznościowych. W czwartek policja poinformowała, że ​​podczas śledztwa przesłuchano 16 osób.

Dodali, że prowadzili dochodzenie w sprawie 87 spraw na podstawie przepisów nadzwyczajnych dotyczących publikacji „fałszywych informacji” i 27 przypadków narażania społeczeństwa. „Policja stale monitoruje internet” – poinformowali.

Zobacz też: Niemieckie media: Francja chce nałożenia sankcji na Polskę i Węgry

Kresy.pl/Hungary Today

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply