Jak przekazał w czwartek New York Times, amerykański senat przegłosował rozporządzenie wzmacniające pozycję FBI. Służby nie będą musiały mieć zgody władz na zakładanie podsłuchów.

Senat USA głosował za przekazaniem większych narzędzi takim służbom jak FBI i CIA – informuje New York Times. Organy te będą miały możliwość przeglądania historii przeglądarki bez nakazu.

Senatorowie Ron Wyden z Oregony i senator Steve Daines z Montany przedstawili poprawkęo włączenie ochrony prywatności do ustawy, która daje organom ścigania uprawnienia do nadzoru w celu zachowania bezpieczeństwa narodowego. Jednak przegłosowania ochrony prywatności zabrakło tylko jednego głosu, ponieważ wielu senatorów, którzy mogli głosować za jej przyjęciem nie pojawiło się na sali.

Zobacz też: “Wielka wpadka FBI” – nieopatrznie ujawniono nazwisko Saudyjczyka wiązanego z zamachami z 11 września

Evan Greer, zastępca dyrektora organizacji Fight For The Future,  zajmującej się cyfrową przestrzenią, przekazał mediom że Ustawa Patriot powinna zostać uchylona w całości.

“Ustawę Patriot należy uchylić w całości, podpalić i pochować w ziemi. Jest to jedno z najgorszych praw uchwalonych w ostatnim stuleciu i nie ma żadnych dowodów na to, że programy masowej inwigilacji uratowały kiedykolwiek ludzkie życie” – informował Greer.

Zobacz też: Hiszpania: sprawcy napadu na ambasadę Korei Płn. przekazali skradzione materiały FBI

Zgodnie z art. 215 Ustawy Patriot FBI i inne agencje mogą udać się do dostawcy usług internetowych i poprosić o dane dostępu do przeglądarek bez podania przyczyny.

Dodatek do aktu Patriot opracował Mitch McConnell. Pozwala to nie tylko na gromadzenie danych dotyczących wyszukiwania i przeglądania stron internetowych bez uzasadnionej przyczyny, ale dane te mogą być również przechowywane i udostępniane wielu agencjom amerykańskim.

Zobacz też: Informator FBI, który inwigilował kampanię Trumpa, pracował w przeszłości dla CIA

Kresy.pl/NYTimes

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply