FBI przypadkowo ujawniło nazwisko byłego urzędnika ambasady Arabii Saudyjskiej, który jest podejrzany o pomoc dwóm terrorystom z al-Kaidy, którzy brali udział w atakach terrorystycznych z 11 września 2001 roku. Według rzecznika rodzin ofiar ataków jest to dowód na saudyjski udział w tych zamachach i ukrywanie tego faktu przez władze USA.

Według Yahoo News, które ujawniło sprawę w środę, FBI popełniło błąd w dokumencie złożonym w sądzie w odpowiedzi na pozew złożony przez rodziny ofiar 11 września, które oskarżyły rząd Arabii Saudyjskiej o udział w atakach terrorystycznych. W dokumencie pochodzącym z kwietnia br., ale odtajnionym w zeszłym tygodniu, prawnicy FBI zapomnieli wymazać nazwisko Mussaeda Ahmeda al-Dżaraha, wysokiego urzędnika ambasady Arabii Saudyjskiej w Waszyngtonie w latach 1999-2000.

Jak pisze Yahoo News, jak na ironię dokument złożono w zamiarze wsparcia stanowiska prokuratora generalnego Williama Barra i p.o. dyrektora Wywiadu Narodowego Richarda Grenella w sprawie utajnienia nazwiska saudyjskiego urzędnika. Według nich stanowiło ono „tajemnicę państwową” a jego ujawnienie miałoby spowodować „znaczną szkodę dla bezpieczeństwa narodowego”.

PRZECZYTAJ: Dwóch byłych agentów FBI i były senator: Arabia Saudyjska współodpowiedzialna za zamachy z 11 września

Po tym jak Yahoo News skontaktowało się w poniedziałek w tej sprawie z Departamentem Sprawiedliwości, jego urzędnicy wycofali dokument FBI z sądu twierdząc, że został „niepoprawnie złożony”. Zarówno FBI jak i Departament Sprawiedliwości oraz rzecznik saudyjskiego rządu odmówili Yahoo News komentarza w tej sprawie.

Amerykańskie władze podejrzewały, że al-Dżarah poinstruował dwie osoby, prawdopodobnie związane z saudyjskim rządem, aby pomogły dwóm terrorystom, którzy później brali udział w zamachach z 11 września, w osiedleniu się w USA. Przez lata jednak odmawiano ujawnienia jego nazwiska. Jak pisze Yahoo News, nie wiadomo, jak mocne są dowody przeciwko al-Dżarahowi.

Według rzecznika rodzin ofiar doszło do „wielkiej wpadki” FBI, która świadczy o tuszowaniu saudyjskiego udziału w zamachach przez rząd USA.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Administracja Donalda Trumpa nie udostępni rodzinom ofiar zamachów z 11 września dokumentów mogących pomóc z procesie przeciw Arabii Saudyjskiej

Kresy.pl / Yahoo / dailymail.co.uk

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz