W związku z załamaniem się popytu na rynku drobiu minister rolnictwa Węgier wezwał Komisję Europejską do podjęcia działań, które ochronią unijnych producentów przed konkurencją z państw trzecich.

Jak podano w środę na stronie internetowej rządu Węgier, minister rolnictwa István Nagy wystosował list do Komisji Europejskiej z apelem o zminimalizowanie negatywnego wpływu epidemii COVID-19 na sektor drobiarski. Chodzi o pilny przegląd warunków importu drobiu z krajów trzecich.

István Nagy wskazał w swoim piśmie, że ograniczenia w działalności branży turystycznej, gastronomicznej i hotelarskiej (w skrócie HoReCa) wprowadzone dla powstrzymania epidemii koronawirusa spowodowały spadek popytu na wysoko przetworzone i sezonowe produkty rolne. Popyt przesunął się w stronę artykułów żywnościowych, które można przechowywać dłużej. Minister podkreślił, że sektor HoReCa był jednym z największych odbiorców produkcji żywnościowej.

“Równolegle ze spadkiem popytu na rynku europejskim znaczna ilość importowanych produktów dociera na rynek wewnętrzny UE z krajów trzecich, co powoduje zwiększenie zgromadzonych zapasów i nadwyżkę podaży w niektórych sektorach. Ta nadwyżka podaży ma negatywny wpływ w szczególności na łańcuch produkcji drobiu, a jej konsekwencje sięgają nawet samych producentów, zagrażając tym samym samym fundamentom produkcji sektora drobiowego” – napisał węgierski minister.

Nagy uznał, że oprócz natychmiastowych działań rynkowych konieczny jest pilny przegląd przez Komisję Europejską warunków związanych z importem drobiu z krajów trzecich. Jego zdaniem tymczasowe ograniczenie importu może pomóc w osiągnięciu równowagi na rynku wewnętrznym.

Przypomnijmy, że w kwietniu br. polska Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych apelowała do rządu o uruchomienie skupu interwencyjnego drobiu, ponieważ ograniczenia związane z epidemią spowodowały załamanie eksportu i spadek cen skupu. “Rolnicy stoją przed dramatyczną decyzją o zagazowaniu i utylizacji drobiu z konieczności” – alarmowała Federacja.

W 2019 roku największymi eksporterami drobiu do UE były Brazylia (313,6 tys. ton), Tajlandia (308,6 tys. ton) i Ukraina (134,26 tys. ton).

PRZECZYTAJ: Eksport ukraińskiego mięsa drobiowego bije rekordy

Kresy.pl / kormany.hu

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply