W 2019 roku Ukraina wyeksportowała rekordową ilość 414 tysięcy ton mięsa drobiowego na sumę 579 mln dolarów. – podała w poniedziałek agencja Unian.

Podając dane odnośnie eksportu ukraińskiego mięsa agencja powołała się na liczby podawane przez wicedyrektora Narodowego Centrum Naukowego “Instytut Gospodarki Rolnej” Mykoły Puhaczowa. Wysłane w 2019 roku za granicę 414 tys. ton mięsa drobiowego to o 25,8 proc. więcej niż w 2018 roku.

“W zeszłym roku pobito absolutny rekord z 2018 roku odnośnie wielkości eksportu mięsa ptasiego [który wynosił] 329 tys. ton. W 2019 roku wolumen eksportu wzrósł o ponad jedną czwartą (+25,8 proc.) do 414 tys. ton o wartości 579 mln dolarów” – podał ukraiński instytut.

Według Puhaczowa wzmacnianie pozycji Ukrainy na międzynarodowym rynku mięsnym odbywa się głównie dzięki eksportowi mięsa kurzego. Ogółem Ukraina wysłała za granicę w 2019 roku produkty mięsne na sumę 712 mln dolarów, co oznacza wzrost o 10 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Najwięksi odbiorcy mięsa z Ukrainy to Holandia (15,8 proc. udziału w wolumenie ukraińskiego eksportu), Arabia Saudyjska (13,5 proc.), Słowacja (8,5 proc.), Białoruś (6,9 proc.), Azerbejdżan (5,9 proc.), Irak (4,9 proc.), Zjednoczone Emiraty Arabskie (4,8 proc.). ) i Kazachstan (4,1 proc.). Holandia była największym nabywcą ukraińskiego mięsa trzeci rok z rzędu.

Jak wcześniej podawała Komisja Europejska, Ukraina wysłała do Unii Europejskiej w 2019 roku 134,26 tys. ton mięsa drobiowego. Więcej do UE wysyłały tylko Brazylia (313,6 tys. ton) i Tajlandia (308,6 tys. ton). Jednak według danych podawanych przez Unian, jednocześnie Ukraina sprowadziła z UE 178,62 tys. ton mięsa drobiowego.

Jak wielokrotnie pisaliśmy, ukraińscy eksporterzy mięsa drobiowego znaleźli lukę w unijnych przepisach polegającą na tym, że wwóz tzw. fileta z kością do UE był objęty zerową stawką celną. W związku z tym unijne rynki zaczęły zalewać filety z kurcząt z niewielkim elementem kostnym. „Po niewielkiej obróbce w UE sprzedawano je na rynku unijnym jako piersi drobiowe, uznawane za produkt wysoce wrażliwy i objęte kontyngentem taryfowym. Te nietypowe kawałki mięsa drobiowego wymyślono wyłącznie w celu zakwalifikowania ich do bezcłowych pozycji taryfowych w ramach DCFTA” – stwierdzono w Brukseli. W 2018 roku do UE trafiło z Ukrainy ponad 55 tys. ton takich wyrobów – kilkanaście razy więcej niż dwa lata wcześniej. Unijne władze dopiero pod koniec ub. roku podjęły działania w celu załatania tej luki, jednocześnie zwiększając bezcłowy kontyngent na ukraińskie mięso.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W styczniu br. UE czasowo wstrzymała import mięsa drobiowego z Ukrainy. Powodem tej decyzji było wystąpienie w tym kraju ogniska ptasiej grypy. W połowie lutego embargo ograniczono do strefy w obwodzie winnickim na Ukrainie, ale jak pisze Unian,  oficjalna decyzja KE w tej sprawie nie została jeszcze opublikowana.

Kresy.pl / Unian

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply