Unia Europejska czasowo wstrzymała import mięsa drobiowego, produktów mięsnych z drobiu oraz produktów drobiowych nie poddanych obróbce cieplnej z Ukrainy. Powodem tej decyzji jest wystąpienie w tym kraju ogniska ptasiej grypy.

Państwowa Służba Ukrainy ds. Bezpieczeństwa Produktów Żywnościowych i Ochrony Konsumentów (Derżprodspożywsłużba) poinformowała w czwartek, że o zakazie dowiedziała się wczoraj od unijnych służb. Jak dodano, ograniczeniom nie podlega przywóz do UE jaj i produktów jajecznych z Ukrainy.

Derżprodspożywsłużba stwierdziła, że wprowadzenie ograniczeń przez UE jest dla niej „zaskakująco nieoczekiwane”. W swoim komunikacie agencja przekonuje, że ukraińskie środki kontroli i zwalczania ptasiej grypy odpowiadają środkom stosowanym w Unii Europejskiej a Ukraina zgodnie ze swoimi zobowiązaniami niezwłocznie poinformowała o wystąpieniu przypadku tej choroby.

Ptasia grypa wystąpiła na Ukrainie we wsi Buhakiw w rejonie niemirowskim obwodu winnickiego. Padłe sztuki drobiu stwierdzono 18 stycznia. Badanie pobranych próbek wykazało ptasią grypę. 20 stycznia zatwierdzono plan walki z zachorowaniem, określono granice ogniska epizootycznego, stref ochronnych i monitorowanych. Według stanu na 23 stycznia wszystkie sztuki drobiu znajdujące się w ognisku zostały „w sposób humanitarny” uśmiercone i spalone. Rozpoczęły się działania dezynfekcyjne.

Trwa dochodzenie epizootyczne w celu ustalenia źródła infekcji. Wstępnie przyjmuje się, że ptasią grypę przywlekły do fermy dzikie ptaki.

Jak podaje portal Zaxid.net, w fermie w Buhakowie na ptasią grypę padło 4856 sztuk drobiu. Pozostałe około 93 tys. zwierząt zostało uśmierconych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że Ukraina przez ostatnie lata zalewała unijny rynek mięsem drobiowym wykorzystując lukę w umowie handlowej z UE. Unijne władze dopiero pod koniec ub. roku podjęły działania w celu załatania tej luki, jednocześnie zwiększając bezcłowy kontyngent na ukraińskie mięso.

CZYTAJ TAKŻE: Ptasia grypa w Polsce – padły dziesiątki tysięcy ptaków

Kresy.pl / zaxid.net / consumer.gov.ua
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz