Polska nie wycofa się tak łatwo z podatku dla posiadaczy aut spalinowych, co obiecywał m.in. marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Sprzeciwia się temu Komisja Europejska i danina może zacząć obowiązywać już w 2026 r.

W marcu marszałek Sejmu Szymon Hołownia obiecywał wycofanie z wprowadzenia podatku dla posiadaczy aut spalinowych, co było zobowiązaniem zaciągniętym przez rząd Mateusz Morawieckiego. Wcześniej minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz deklarowała powrót do negocjacji w tej sprawie z Komisją Europejską.

"Bardzo asertywnie będziemy rozmawiać z Komisją Europejską, aby usunąć podatek od samochodów spalinowych. Trzeba wprowadzać Zielony Ład, chcemy mieć czyste powietrze, ale do tego trzeba dochodzić zachętami - te zachęty są w Krajowym Planie Odbudowy, my je zwiększamy – a nie zakazami, które obrócą społeczeństwo przeciwko Zielonemu Ładowi" - deklarowała Pełczyńska-Nałęcz.

Szef Irańskiej Organizacji Energii Atomowej (AEOI) twierdzi, że w ramach wysiłków na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju Irańczycy zamierzają zbudować więcej elektrowni jądrowych.

Przemawiając w poniedziałek podczas wizyty w pierwszym bloku elektrowni jądrowej Bushehr w południowym Iranie, szef AEOI Mohammad Eslami podkreślał znaczenie tej isntalacji dla systemu energetycznego Iranu. „W [irańskim roku kalendarzowym] 1402, który zakończył się 20 marca, obchodziliśmy 10 rok produkcji energii elektrycznej w elektrowni atomowej Buszehr. Według faktów i liczb w ciągu ostatniej dekady w elektrowni tej wyprodukowano 63 miliardy kilowatogodzin energii jądrowej" - słowa urzędnika zacytował we wtorek portal telewizji PressTV.

Szef Irańskiej Organizacji Energii Atomowej podkreślił, że wytworzenie tak wysokiego poziomu energii jądrowej pozwoliło krajowi zaoszczędzić 103 miliony baryłek ropy naftowej, co przeliczył na ponad 8 miliardów dolarów zużycia paliw kopalnych. „Wytwarzając 63 miliardy kilowatogodzin energii jądrowej, elektrownia jądrowa Buszehr była w stanie pokryć czterokrotnie koszty jej budowy” – powiedział Eslami.

Podczas pobytu delegacji rządowej w Republice Korei została podpisana druga umowa wykonawcza na dostawy 72 wieloprowadnicowych modułów wyrzutni rakietowych HOMAR-K (K 239 Chunmoo). Nie będzie transferu technologii produkcji pocisków. (more…)

52-letni obywatel Kazachstanu został skazany na ograniczenia wolności za zamieszczenie nagrania sprzętu wojskowego i sugerowanie, że jest on kierowany w związku ze starciem strażników granicznych jego państwa i Rosji.

Proces odbywał się w Kustanaju, stolicy północnego obwodu Kazachstanu graniczącego z Rosją. Etniczni Rosjanie stanowią 40,9 proc. mieszkańców regionu minimalnie przewyższając liczebnością etnicznych Kazachów. Skazany to mieszkaniec tego miasta. We wrześniu 2023 r. nagrał konwój pojazdów kazachstańskihc sił zbrojnych, informując, że podąża on na granicę. „To jest w Kustanaju, przy trasie Fiodorowskiej. Na granicy Kazachstanu doszło do konfliktu pomiędzy funkcjonariuszami straży granicznej w Karabałyku. Mówią, że strona rosyjska coś zrobiła, albo strzeliła... No to tam jadą. Horror, w Kustanaju zaczęła się wojna” – mężczyzna dodał taki komentarz do nagrania.

Skazany umieścił takie nagranie wraz ze swoimi komentarzami na czacie grupowym WhatsApp, inny użytkownik umieścił je później na serwisie YouTube, jak opisał w środę portal Fergana.

Ukraińska minister edukacji: w 841 szkołach nie ma toalet w budynku

Pełnomocnik praw dziecka przy prezydencie Federacji Rosyjskiej Maria Lwowa-Biełowa po raz pierwszy przeprowadziła bezpośrednie negocjacje ze stroną ukraińską w sprawie powrotu ukraińskich dzieci z terenów objętych wojną do ojczyzny.

Informująca o negocjacjach agencja informacyjna TASS podała, że są one prowadzone dzięki mediacji Kataru. "Dziś na spotkaniu omawialiśmy aktualne zestawienia, nad którymi pracujemy. Jest wśród nich 29 dzieci mieszkających w Rosji. Pracujemy nad tym, aby ponownie połączyć je z bliskimi na Ukrainie. Poprosiłam także o pomoc w powrocie do Rosji 19 dzieci, które przebywają na Ukrainie lub z różnych powodów trafiły do ​​UE." - przekazała za pośrednictwem służby prasowej Lwowa-Biełowa.

Pełnomocnik praw dziecka odziękowała Katarowi za stworzenie przestrzeni dla dialogu między Rosją a Ukrainą w interesie dzieci. „Po raz pierwszy spotkaliśmy się osobiście ze stroną ukraińską za pośrednictwem Kataru” - zacytowała TASS.

Konsulaty Ukrainy przestają świadczyć usługi mężczyznom w wieku mobilizacyjnym. Usług mężczyznom w wieku poborowym nie świadczą już np. ukraińskie konsulaty w Polsce - wskazują ukraińskie media.

Zawieszenie usług konsularnych dla Ukraińców w wieku poborowym (18-60 lat) zacznie obowiązywać 23 kwietnia - podała we wtorek agencja Unian. "Niektóre instytucje nie przyjmują już dokumentów od poborowych. Przykładowo konsulat Ukrainy w Polsce nie świadczy usług mężczyznom w wieku poborowym do czasu otrzymania instrukcji z [ukraińskiego] Ministerstwa Spraw Zagranicznych" - wskazuje medium. Podobne informacje przekazała agencja Interfax.

Agencja Reuters napisała z kolei o zawieszeniu usług dla mężczyzn w wieku mobilizacyjnym, powołując się na informacje uzyskane na rządowej infolinii.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%