Statki powietrzne zarejestrowane na Białorusi nie będą mogły korzystać z przestrzeni powietrznej Ukrainy. To konsekwencja incydentu związanego z awaryjnym lądowaniem w Mińsku samolotu RyanAir lecącego z Aten do Wilna i zatrzymania Ramana Pratasiewicza.

Rada Ministrów Ukrainy na nadzwyczajnym posiedzeniu w piątek zatwierdziła decyzję o zakazie korzystania z ukraińskiej przestrzeni powietrznej przez statki powietrzne zarejestrowane na Białorusi – podają Ukraińskie Nowiny.

Zakaz ma obowiązywać od godziny 0:00 w sobotę. Jak podano, decyzja o zakazie ma związek z sytuacją, która spotkała lot linii Ryanair Ateny-Wilno i ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa lotów i pasażerów.

Ukraina wstrzymała połączenia lotnicze z Białorusią 26 maja br.

Samolot linii Ryanair został w niedzielę zmuszony do awaryjnego lądowania na lotnisku w Mińsku. Na jego pokładzie podróżował białoruski opozycyjny aktywista i bloger Raman Pratasiewicz, który został zatrzymany przez białoruskie służby. Jako oficjalną przyczynę awaryjnego lądowania strona białoruska podała informację o bombie na pokładzie samolotu, która nie potwierdziła się. Zdarzenie wywołało oburzenie na arenie międzynarodowej.

Przywódcy państw UE podjęli decyzję o zakazie przelotów przez przestrzeń powietrzną UE dla białoruskich linii lotniczych, a także uniemożliwieniu im dostępu do portów lotniczych. Zaapelowali także do przewoźników lotniczych mających siedzibę w UE o unikanie przelotów nad Białorusią.

Kresy.pl / ukranews.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply