Dług publiczny Włoch osiągnie w 2021 roku poziom 158,5% PKB – będzie to rekord w okresie po II Wojnie Światowej.

Wedle najnowszych prognoz zadłużenie Włoch wzrośnie w tym roku do poziomu  158,5%. Oznacza to, że nie uda osiągnąć się celu wyznaczonego przez rząd we wrześniu – zadłużenia na poziomie 155,6% PKB.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

CZYTAJ TAKŻE: Włochy z najwyższą liczbą zgonów od II Wojny Światowej

Nowe szacunki uwzględniają wpływ pakietu stymulacyjnego o wartości 32 miliardów euro (39 miliardów dolarów) ogłoszonego w tym tygodniu, który spowoduje wzrost deficytu budżetowego w 2021 roku do 8,8% PKB w porównaniu z wcześniej zakładanymi 7%.

Dodatkowe pieniądze zostaną wykorzystane na pomoc znajdującej się w trudnej sytuacji państwowej służbie zdrowia, sfinansowanie dotacji i programów urlopowych dla firm zmuszonych do zaprzestania działalności z powodu blokady gospodarki oraz zabezpieczenie przed odroczeniem terminów płatności podatków.

W kwietniu rząd ma zaktualizować swoje cele dotyczące zadłużenia i deficytu.

Ogromny dług publiczny Włoch jest drugim co do wielkości w strefie euro po Grecji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Włochy: największy kryzys demograficzny od I Wojny Światowej [+WYKRES]

Źródło Reutersa we włoskim rządzie podało jednak, że pomimo wysokich prognoz na 2021 rok to prawdopodobnie zadłużenie na rok 2020 będzie niższe niż wcześniej szacowano.

Stosunek zadłużenia do PKB ma wynieść w 2020 roku 156,5%. Będzie to więc poziom niższy niż wyznaczony we wrześniu przez rząd – 158%. Deficyt w 2020 roku wyniósł 10,5% do 10,8% PKB.

Ostateczne dane dotyczące deficytu i zadłużenia za ubiegły rok zostaną opublikowane przez krajowy urząd statystyczny ISTAT w marcu.

Kresy.pl / reuters.com

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz