Burmistrz Filippo Mannino powiedział w czwartek, że mała włoska wyspa Lampedusa jest przytłoczona liczbą migrantów przybywających na jej brzegi, po tym jak w ciągu ubiegłych dwóch dni tysiące ludzi przybyło z Afryki Północnej.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, burmistrz Filippo Mannino powiedział w czwartek, że mała włoska wyspa Lampedusa jest przytłoczona liczbą migrantów przybywających na jej brzegi, po tym jak w ciągu ubiegłych dwóch dni tysiące ludzi przybyło z Afryki Północnej.

Lampedusa położona jest na Morzu Śródziemnym, pomiędzy Tunezją, Maltą i większą włoską wyspą Sycylią i jest pierwszym portem, do którego zawija wielu nieleglanych migrantów chcących przedostać się do Unii Europejskiej.

„W ciągu ostatnich 48 godzin na Lampedusę przybyło około 7 000 osób, które zawsze witaliśmy z otwartymi ramionami” – powiedział burmistrz Filippo Mannino włoskiemu radiu RTL 102.5.

„Jednak osiągnęliśmy punkt, z którego nie ma odwrotu, a wyspa pogrąża się w kryzysie” – powiedział.

„Europa i państwo włoskie muszą natychmiast wkroczyć, zapewniając szybką operację wsparcia i szybki transfer ludzi”.

Wyspa ma zwykle nieco ponad 6000 mieszkańców.

W Brukseli Komisja Europejska poinformowała, że jest w kontakcie z rządem Włoch, aby omówić możliwość zaoferowania większej pomocy dla Lampedusy.

„Jesteśmy gotowi wspierać Włochy i właśnie to robimy” – powiedział rzecznik Komisji.

Liczba migrantów przybyłych do Włoch w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku wzrosła ponad dwukrotnie w porównaniu z 2022 r. – podało w sierpniu włoskie MSW.

Przedstawione dane pokazują, że od stycznia do końca lipca do Włoch przypłynęło ponad 89 tysięcy imigrantów. W ubiegłym roku w tym samym okresie było ich 41 tysięcy – podaje portal WNP, powołując się na włoskie MSW.

Najwięcej łodzi z imigrantami przypływa w tym roku z Tunezji, a w ubiegłym roku była to Libia. 2,5 tysiąca osób odesłano do ich krajów pochodzenia. O 70 procent wzrosła z kolei liczba składanych wniosków o azyl.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply