Na włoską wyspę Lampedusa przybyło ostatniej doby prawie 1500 imigrantów – poinformowała w niedzielę agencja Ansa, powołując się na lokalne władze. W tamtejszym ośrodku rejestracji i identyfikacji migrantów jest ponad cztery razy więcej osób niż miejsc.

Pięć łodzi z 338 migrantami na pokładzie przypłynęło na Lampedusę w nocy z soboty na niedzielę. Wcześniej – w ciągu dnia – przybyły 23 łodzie, a liczba przybyłych przekroczyła 1300. Od rana docierają tam następni imigranci, którzy wypłynęli z brzegów Afryki, między innymi z Tunezji i Libii – podaje portal WNP, powołując się na dane agencji Ansa.

Włoska straż przybrzeżna udzieliła w ostatnich godzinach pomocy 150 osobom.

Na włoską wyspę przybywają obywatele Tunezji, Bangladeszu, Etiopii, Maroka, Syrii, Sudanu, Egiptu, Wybrzeża Kości Słoniowej, Erytrei, Gambii, Mali i Nigerii.

Imigranci z jednego pontonu powiedzieli włoskim służbom, że zapłacili przemytnikom po 4 tys. euro za przeprawę przez Morze Śródziemne.

Około 1700 migrantów przebywa w ośrodku na wyspie, podczas gdy miejsc jest 400.

Liczba imigrantów, którzy przypłynęli do Włoch od początku bieżącego roku przekroczyła 40 tysięcy.

Włoski rząd ogłosił w kwietniu stan wyjątkowy z powodu gwałtownego wzrostu liczby migrantów, którzy nielegalnie próbują dostać się na terytorium Włoch z Morza Śródziemnego. Stan wyjątkowy ma trwać sześć miesięcy i pozwoli na uruchomienie 5 milionów euro dla regionów najbardziej dotkniętych kryzysem migracyjnym na południu kraju.

Włochy od długiego czasu domagają się uruchomienia na poziomie UE systemu relokacji, który pozwoliłby przenosić część przybywających do Italii nielegalnych migrantów do innych państw członkowskich.

wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply