W ciągu pierwszych 9 miesięcy tego roku wartość eksportu ukraińskich owoców i jagód wyniosła 157 mln dol., o 40 proc. więcej niż rok wcześniej. Najwięcej ukraińskich produktów, wartych ponad 32 mln dol., trafiło do Polski, która jest głównym nabywcą owoców z Ukrainy.

W okresie od stycznia do września 2018 roku eksport ukraińskich owoców i jagód wzrósł w ujęciu rok-do-roku o 40 procent – podała agencja Unian powołując się na dane Ukrsadpromu, ukraińskiego stowarzyszenia sadowników i ogrodników. Wartość eksportu obliczono na 157 mln dolarów.

Ukraińscy sadownicy najwięcej zyskali na eksporcie orzechów włoskich (69 mln dol.), mrożonych owoców i jagód (61 mln dol.), a także jabłek i gruszek (10 mln dol.). Produkty te trafiały przede wszystkim na rynki krajów Unii Europejskiej. Według ukraińskich ekspertów, zyski ze sprzedaży w UE stanowiły około 2/3 całości przychodów z eksportu.

Największym nabywcą ukraińskich produktów, szczególnie owoców i jagód w omawianym okresie była Polska (32,3 mln dol.). Dalsze miejsca zajęły: Francja (11,7 mln dol.), Białoruś (10,9 mln dol.), Turcja (10,6 mln dol.), Holandia (8,8 mln dol.), Niemcy (7,4 mln dol.) i Włochy (7,2 mln dol.).

Przeczytaj: Ukraina zalewa Unię Europejską swoimi produktami spożywczymi

Ponadto, od września br. Ukraina wysyła te produkty na rynki w Hiszpanii, a także na Bliskim Wschodzie (Katar, Kuwejt, Arabia Saudyjska, ZEA).

Łączne przychody z eksportu ukraińskich produktów rolnych w 2017 roku wzrosły o 16,3 proc. w stosunku do roku poprzedniego, osiągając wartość 17,9 mld dolarów. Głównymi filarami ukraińskiego eksportu rolnego w ubiegłym roku były zboża, stanowiące 36,2 proc. całej struktury eksportu, a także olej roślinny (25,1%) i nasiona roślin oleistych (11,3%).

We wrześniu informowaliśmy, że ksporet ukraińskich owoców i jagód osiąga rekordowe rezultaty, notując wzrost o 80 proc., do poziomu 20 tys. ton. Przyniosło to przychody w wysokości ponad 35 mln dolarów. Z kolei eksport cebuli z Ukrainy w pierwszych dwóch miesiącach nowego sezonu był 17 razy większy, niż rok wcześniej.

Wcześniej informowaliśmy, że w sezonie 2017/18 ukraińscy producenci jabłek sprzedali za granicę 40,9 tys. ton tych owoców – najwięcej, 20,2 tys. ton, na Białoruś. Oznacza to ponad trzykrotny wzrost w porównaniu do sezonu 2016/17. Na początku lipca br. przytaczaliśmy opinię Andrija Jarmaka, ukraińskiego eksperta ds. sadownictwa, który twierdzi, że sadownicy z Ukrainy są w stanie konkurować z Polakami na rynku jabłek, a nawet osiągnąć przewagę.

Przeczytaj: Eksport ukraińskiej żywności do Unii Europejskiej szybko rośnie

Czytaj również: Eksport jabłek z Ukrainy bije rekordy

W pierwszym półroczu 2018 roku ukraiński eksport do Polski był wyższy o niemal jedną trzecią w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku. Dużą cześć stanowi produkcja przemysłu ciężkiego. Wartość ukraińskich towarów sprzedanych do Polski w tym okresie wyniosła czasie 1,7 mld dolarów.

Informowaliśmy również, że producenci drobiu z Ukrainy, wykorzystując luki w unijnych przepisach dotyczących kontyngentów bezcłowych, wprowadzają na rynki krajów UE wielkie ilości taniego mięsa drobiowego. Na nieuczciwej konkurencji tracą w znacznym stopniu Polacy.

PRZECZYTAJ: Michał Kołodziejczak dla Kresy.pl: rząd nie staje w obronie polskiego rolnictwa

Unian / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply