W nocy z piątku na sobotę w Zatoce Gdańskiej doszło do niebezpiecznej sytuacji. Straż graniczna i służby morskie przechwyciły rosyjski statek handlowy, którego kapitan i oficerowie byli pijani. Kapitan statku miał 1 promil alkoholu we krwi, a dwaj oficerowie - po półtora promila. Chodzi o jednostkę Ms. Ruslana. Statek płynął z prędkością ok. 11 węzłów wprost ku plaży.

Zdarzenie miało miejsce w nocy z piątku na sobotę, około 4 rano. Chodzi o rosyjski drobnicowiec Ms. Ruslana płynący z Kłajpedy. Rosyjski statek zboczył z toru wodnego - transy, która prowadziła do portu. Załoga jednostki nie reagowała na wezwania służb i kapitanatu portu. Dopiero po dłuższym czasie, gdy statek znalazł się półtora kilometra od brzegu, na wysokości Wyspy Sobieszewskiej udało się nawiązać kontakt i zawrócić jednostkę na kotwicowisko. Jednostka ważyła prawie 8 tysięcy ton. Płynęła z prędkością ok. 11 węzłów wprost ku plaży.

Funkcjonariusze Straży Granicznej weszli na pokład statku. Okazało się, że kapitan statku ma 1 promil alkoholu we krwi, a dwaj oficerowie - po półtora promila alkoholu. Wszyscy trzej to Rosjanie.


W czwartkowym głosowaniu większością jednego głosu udało się obronić projekt ustawy o Polskim Instytucie Rodziny i Demografii, którego twarzą jest poseł PiS Bartłomiej Wróblewski. Władzom partii ma nie podobać się, że Wróblewski „gromadzi wokół siebie coraz liczniejszą grupę radykałów, których nie akceptują nawet partyjni konserwatyści”, dlatego, jak podaje „Wirtualna Polska”, dano zielone światło do odrzucenia projektu w pierwszym czytaniu.

Wniosek opozycji o odrzucenie poselskiego projektu ustawy o Polskim Instytucie Rodziny i Demografii poparło 204 posłów, w tym 118 z klubu KO, 46 z Lewicy, 17 z KP-PSL, 5 z koła Konfederacji, 8 z koła Polski 2050, 4 z koła Porozumienia, 3 z koła Polskie Sprawy oraz jeden poseł niezrzeszony. Wniosek o odrzucenie poparło też dwoje posłów PiS - Elżbieta Duda i Tadeusz Cymański. 19 posłów partii rządzącej wstrzymało się od głosu. Przeciw wnioskowi o odrzucenie projektu opowiedziało się 205 posłów, w tym 197 posłów PiS, 3 Konfederacji, 3 Kukiz'15 oraz dwóch posłów niezrzeszonych.

W związku z odrzuceniem wniosku projekt skierowano do dalszych prac w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.


Nowe obostrzenia wprowadzone w Niemczech zakładają, że osoby niezaszczepione nie będą mogły wchodzić na teren większości sklepów i obiektów rekreacyjnych. Niewykluczone też, że od lutego 2022 roku szczepienia w Niemczech będą obowiązkowe.

Ustępująca kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz jej następca Olaf Scholz spotkali się z liderami władz regionalnych, aby omówić temat obostrzeń, których wprowadzenie miałoby pomóc w walce z czwartą falą koronawirusa SARS-CoV-2.


Litewskie firmy eksportujące do Chin informują o coraz większych trudnościach. Ich towary nie są przepuszczane przez cło. Powodem ma być usunięcie Litwy z chińskiego rejestru celnego. To już kolejny element pogarszania się relacji litewsko-chińskich.

Litewskie media podają, że tamtejsi eksporterzy mają coraz większe problemy w handlu z Chinami. Chodzi o kłopoty z przejściem towarów przez chiński urząd celny.


Do żołnierzy z Wielkiej Brytanii i Estonii, którzy pomagają w ochronie polskiej granicy wschodniej, mogą dołączyć Czesi i Węgrzy. Rozmowy na ten temat trwają - przekazał szef MON Mariusz Błaszczak.

Jak podała Polska Agencja Prasowa, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział na piątkowym briefingu prasowym, że trwają rozmowy na temat wsparcia żołnierzy Wojska Polskiego przez "komponent wojskowy węgierski i czeski".

Według niego rozmowy dotyczą tego, gdzie i w jakiej formule żołnierze z Czech i Węgier mogliby wspierać Polaków.


Francuski dziennik Libération pisze o aferze finansowej w instytucjach Unii Europejskiej z udziałem polityków Europejskiej Partii Ludowej. W zeszłym tygodniu gazeta oskarżyła prezesa Europejskiego Trybunału Obrachunkowego Klausa-Heinera Lehna o defraudację środków publicznych. (więcej…)


Cenisz naszą pracę?

Doceń ją

Pin It on Pinterest