Zgodziliśmy się na ten fundusz (unijny Fundusz odbudowy – red.), nie dlatego, że te pieniądze były nam bardzo potrzebne, bo jak widać doskonale dajemy sobie radę bez pieniędzy unijnych – oświadczył w czasie poniedziałkowej rozmowy z Radiową Jedynką europoseł PiS, Zbigniew Kuźmiuk.

Kuźmiuk komentował spór na linii polski rząd – Komisja Europejska. “Zgodziliśmy się na ten fundusz, nie dlatego, że te pieniądze były nam bardzo potrzebne, bo jak widać doskonale dajemy sobie radę bez pieniędzy unijnych. Po drugim kwartale polska gospodarka odbudowała poziom PKB sprzed kryzysu, a więc z końca 2019 r. Uznaliśmy, że kraje Europy Zachodniej nie poradzą sobie bez tych pieniędzy, a wtedy ucierpiałaby także polska gospodarka. Funkcjonujemy w ramach wspólnego rynku i znaczna część polskiego eksportu jest lokowana na rynkach Europy Zachodniej, więc gdyby tam doszło do krachu, to rykoszetem uderzyłoby to w naszą gospodarkę. Dlatego zdecydowaliśmy się ten plan poprzeć” – powiedział eurodeputowany, cytowany przez portal The Microsoft Network.

“Gdyby spróbować się dostosować do życzeń Komisji Europejskiej, to należałoby ingerować w niezależność systemu sprawiedliwości w Polsce, w tym także Sądu Najwyższego, co jest nie do przyjęcia w polskim systemie prawnym. Przypomnę, że Polska odpowiedziała na wystąpienie Komisji Europejskiej obszernymi wyjaśnieniami. Zobowiązaliśmy się w nich do likwidacji Izby Dyscyplinarnej, ale oczywiście taka decyzja musi przejść normalną ścieżkę legislacyjną. Rząd miał nadzieję, że KE rozumie jak tworzy się prawo w Polsce, że ta procedura wymaga czasu. Natomiast komisarz Paolo Gentiloni uznał, że Polska nie wykonuje zaleceń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na pstryknięcie palców i zdecydował się wystąpić z wnioskiem o karę dla Polski” – podkreślił Kuźmiuk.

W ubiegły wtorek unijny komisarz ds. sprawiedliwości, Didier Reynders powiedział, że Komisja Europejska chce, aby kary za niewykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE były wyższe, niż 100 tys. euro dziennie. Nie wykluczył też możliwości uzależnienia wypłat pieniędzy z Funduszu Odbudowy od spełnienia warunków KE.

Komisja Europejska podjęła działania na rzecz nałożenia na Polskę kar pieniężnych mimo, że obóz Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział już wycofanie się z tego elementu forsowanej przez siebie reformy wymiaru sądowniczego i likwidację Izby Dyscyplinarnej. Potwierdził to rząd Mateusza Morawieckiego, który przesłał do Brukseli informację na ten temat. W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że odpowiedź polskiego rządu została przez KE “źle zrozumiana”.

Media zwracały uwagę, że do tej pory TSUE nakładał kary pieniężne na państwa członkowskie, które nie podporządkowywały się jego wyrokom. Tymczasem decyzja z 14 lipca dotyczy tylko ustanowienia tak zwanych środków tymczasowych nakładanych do czasu zakończenia postępowania.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro mówił, że wniosku KE do TSUE ws. nałożenia kar na Polskę ws. Izby Dyscyplinarnej nie można skomentować inaczej, jak w kategoriach „pewnej agresji” czy „prawnej wojny hybrydowej” wobec Polski. Podobnie działania Komisji skomentowała minister sprawiedliwości Węgier Judit Varga.

Zobacz także: Szefowa KE grozi Węgrom z powodu ustawy, która zakazuje propagowania propagowania zmiany płci i homoseksualizmu na zajęciach w szkołach

W połowie sierpnia br. wiceszef Ordo Iuris doktor Tymoteusz Zych zwracał uwagę w rozmowie z portalem Kresy.pl, że Polska może stracić fundusze unijne z przyczyn ideologicznych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Działania instytucji UE odbijają się także na funkcjonowaniu polskich samorządów. Na początku września Komisja Europejska zawiesiła rozmowy w sprawie funduszy dla polskich województw, których władze przyjęły uchwały w sprawie ideologii LGBT. Wcześniej zapowiadała to wiceszefowa KE Vera Jourova.

Oglądaj także: Dr Zych: Polska może stracić fundusze unijne z przyczyn ideologicznych [+VIDEO]

msn.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply