Sejmik województwa podkarpackiego uchylił w poniedziałek uchwałę z maja 2019 r. dotyczącą „promocji i afirmacji ideologii tzw. ruchów LGBT”. Przyjęto nowe stanowisko zatytułowane „Podkarpacie jako region utrwalonej tolerancji”.
Nowe stanowisko przedstawił podczas sesji wicemarszałek zarządu województwa Piotr Pilch. Napisano w nim, że „przywiązanie do tradycji, szacunek dla pracy, poszanowanie własności, serdeczna gościnność a nade wszystko poszanowanie godności i praw każdego człowieka to elementy wyróżniające Podkarpacie” – podaje PAP.
„Podłożem tak ukształtowanej tożsamości jest przekazywany z pokolenia na pokolenie szacunek do chrześcijańskich wartości, które są fundamentem polskiej państwowości i naszej przynależności do wspólnoty europejskiej” – napisano.
„Za” głosowało 18 radnych, sześciu było przeciwko.
W sejmiku wojewódzkim Podkarpacia zdecydowaną większość posiada Prawo i Sprawiedliwość.
W poniedziałek także sejmik województwa lubelskiego zmienił stanowisko z 25 kwietnia 2019 r. w kwestii ideologii LGBT. Dokument nosi aktualnie nazwę: „w sprawie ochrony podstawowych praw i wolności”. Radni wykreślili z dokumentu odniesienia do LGBT.
Zobacz także: Małopolska „znowelizuje” tzw. uchwałę anty-LGBT. Żądał tego opiekun z ramienia KE
W połowie września br. wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Waldemar Buda (PiS), wysłał pisma do samorządów, które przyjęły uchwały przeciwko ideologii LGBT, prosząc o ich „analizę i weryfikację” pod kątem dyskryminacji. Chodzi o negocjacje z Komisją Europejską ws. unijnych funduszy.
Zobacz także: Sejmik woj. łódzkiego oparł się naciskom KE. Samorządowa Karta Praw Rodzin nie została odwołana
Przypomnijmy, że na początku września Komisja Europejska zawiesiła rozmowy w sprawie funduszy dla polskich województw, których władze przyjęły uchwały sprzeciwiające się postulatom środowisk LGBT. Wcześniej zapowiadała to wiceszefowa KE Vera Jourova.
W lipcu br. Komisja Europejska wszczęła procedurę naruszeniową przeciwko Węgrom i Polsce w sprawie „dyskryminacji osób LGBT”. W przypadku Polski chodzi o „strefy wolne od ideologii LGBT”.
Zobacz także: RMF: kilka krajów otwarcie popiera presję Komisji Europejskiej wobec Polski
Czytaj także: PE przyjął rezolucję poparcia dla postulatów ruchu LGBT. Wezwał do podjęcia działań przeciw Polsce, Węgrom i Rumunii
pap / wydarzenia.interia.pl / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!