Wartość eksportu ukraińskiej żywności do UE przekroczyła w ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku poziom 1 mld dolarów.

Eksport ukraińskiej żywności do Unii Europejskiej w ciągu dwóch pierwszych miesięcy bieżącego roku wzrósł o 28,1 proc. do poziomu 1,025 mld dolarów – podał w poniedziałek portal zaxid.net powołując się na dane z ministerstwa polityki rolnej.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Według ukraińskiego ministerstwa wartość eksportu ukraińskich płodów rolnych i żywności w styczniu i lutym br. wyniosła 2,8 mld dolarów, z czego do UE trafia 36,5 proc. Największymi importerami produktów ukraińskiego rolnictwa i przemysłu spożywczego są w Europie Hiszpania (import o wartości 201 mln dol.), Holandia (199 mln dol.) i Włochy (186 mln dol.).

Ukraina najwięcej eksportuje zboża (35-procentowy udział w eksporcie), masła (24 proc.) i nasion roślin oleistych (12 proc.). Jak zauważono, przez dwa pierwsze miesiące tego roku znacznie wzrósł także eksport mięsa drobiowego (o 29 mln dolarów), jaj (o 11,4 mln dol), czekolady (o 7,5 mln dolarów) oraz win (o 6,1 mln dolarów).

Największym importerem żywności z Ukrainy są Indie, do których wysłano z tego kraju we wspomnianym okresie produkty o wartości 336 mln dolarów. W piątce największych odbiorców znalazł się jeszcze Egipt (190 mln dolarów).

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że niedawno „Rzeczpospolita” pisała, iż Ukraina, która dopiero rozwija swój potencjał w produkcji mięsa drobiowego, sprzedaje za granicę produkty tańsze o 40 proc. Branża drobiarska w Polsce odczuwa niepokój, obserwując import mięsa z tego kierunku rosnący z roku na rok o dwie trzecie. Krajowa Rada Drobiarstwa policzyła, że chociaż Unia Europejska przydzieliła Ukrainie kontyngent importowy w wysokości 40 tys. ton mięsa drobiowego, to ten kraj wyeksportował do UE łącznie 80 tys. ton stosując nieuczciwe praktyki handlowe z kodami celnymi, w wyniku czego wprowadzają na rynek unijny pozataryfowo określone elementy mięsa drobiowego.

Kresy.pl / zaxid.net

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz