Wartość eksportu ukraińskiej żywności do UE przekroczyła w ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku poziom 1 mld dolarów.

Eksport ukraińskiej żywności do Unii Europejskiej w ciągu dwóch pierwszych miesięcy bieżącego roku wzrósł o 28,1 proc. do poziomu 1,025 mld dolarów – podał w poniedziałek portal zaxid.net powołując się na dane z ministerstwa polityki rolnej.Według ukraińskiego ministerstwa wartość eksportu ukraińskich płodów rolnych i żywności w styczniu i lutym br. wyniosła 2,8 mld dolarów, z czego do UE trafia 36,5 proc. Największymi importerami produktów ukraińskiego rolnictwa i przemysłu spożywczego są w Europie Hiszpania (import o wartości 201 mln dol.), Holandia (199 mln dol.) i Włochy (186 mln dol.).

Ukraina najwięcej eksportuje zboża (35-procentowy udział w eksporcie), masła (24 proc.) i nasion roślin oleistych (12 proc.). Jak zauważono, przez dwa pierwsze miesiące tego roku znacznie wzrósł także eksport mięsa drobiowego (o 29 mln dolarów), jaj (o 11,4 mln dol), czekolady (o 7,5 mln dolarów) oraz win (o 6,1 mln dolarów).

Największym importerem żywności z Ukrainy są Indie, do których wysłano z tego kraju we wspomnianym okresie produkty o wartości 336 mln dolarów. W piątce największych odbiorców znalazł się jeszcze Egipt (190 mln dolarów).

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że niedawno „Rzeczpospolita” pisała, iż Ukraina, która dopiero rozwija swój potencjał w produkcji mięsa drobiowego, sprzedaje za granicę produkty tańsze o 40 proc. Branża drobiarska w Polsce odczuwa niepokój, obserwując import mięsa z tego kierunku rosnący z roku na rok o dwie trzecie. Krajowa Rada Drobiarstwa policzyła, że chociaż Unia Europejska przydzieliła Ukrainie kontyngent importowy w wysokości 40 tys. ton mięsa drobiowego, to ten kraj wyeksportował do UE łącznie 80 tys. ton stosując nieuczciwe praktyki handlowe z kodami celnymi, w wyniku czego wprowadzają na rynek unijny pozataryfowo określone elementy mięsa drobiowego.

Kresy.pl / zaxid.net

Reklama

Tagi: ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz