W Polsce prawo zmienia się co osiem godzin. Efekt wadliwej legislacji

Tylko do 30 czerwca w Polsce uchwalone zostało 517 nowelizacji ustaw. Wynika z tego, że w Polsce zmieniają się średnio trzy przepisy dziennie. Oznacza to jedną nowelizację co osiem godzin – wylicza Warsaw Enterprise Institute.

Portal Samorządowy podał w niedzielę, że jeszcze pod koniec XX w. liczba stron produkowanego przez Sejm prawa sięgała 1,5 tys. W ostatnich latach przekracza już 20 tys. “WEI stoi na stanowisku, że chaos będący skutkiem kompulsywnego i nieprzemyślanego stanowienia prawa, zwiększa niepewność wśród przedsiębiorców, paraliżuje inwestycje prywatne w gospodarce” – podkreśla Warsaw Enterprise Institute, na który powołuje się medium.

“Z tego względu w obliczu wojenno-pandemicznych zawirowań na globalnych rynkach konieczna jest głęboka reforma stanowienia prawa Polsce” – pisze Portal Samorządowy.

WEI postuluje przyjęcie pakietu stabilizacyjnego dla polskiego prawa. Chodzi o pięć zasad systemowych, które pozwolą uzdrowić polską legislację. Wszystkie one powinny być wdrażane jednocześnie.

Pierwsza dotyczy wydłużonego 12-miesięcznego vacatio legis dla przepisów regulujących bądź wpływających bezpośrednio na funkcjonowanie polskiej gospodarki. Chodzi o to, by dać przedsiębiorcom więcej czasu na zapoznanie się z przepisami.

WEI rekomenduje także, by wyznaczyć jeden dzień w roku, w których w życie wchodziłyby wszystkie największe i najważniejsze zmiany legislacyjne.

Zobacz także: “Mitręga po stronie księgowej” – Morawiecki krytykuje Polski Ład

Kolejną byłyby przeglądy regulacyjne. “Regularna analiza całości korpusu regulacji gospodarczych i usuwania szkodliwych. Cel: likwidacja nawisu prawnego, który odziedziczyliśmy po poprzednich rządach. Odchudzenie prawa” – wskazuje Instytut.

“Zasada »Dwa za jeden« – wymóg kompensacji nowych regulacji usuwaniem starych. Cel: zmniejszenie kosztów biurokracji po stronie firm” – uważa WEI.

Zdaniem ekspertów potrzebny jest również regularny przegląd prawa w Polsce, by likwidować przepisy, które i tak są martwe.

Zobacz także: Nauczyciele i policjanci z niższymi pensjami. Winią Polski Ład

portalsamorzadowy.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply