Ukraińscy grekokatolicy otrzymali kościół św. Jozafata w Lublinie

Polscy katolicy przekazali na potrzeby wiernych Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego kościół pw. św. Jozafata w Lublinie.

W czwartek 16 listopada w Lublinie odbyła się uroczystość przekazania tamtejszego kościoła pw. św. Jozafata na potrzeby katolików obrządku bizantyjsko-ukraińskiego, czyli Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Uczestniczył w niej abp Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski obrządku Kościoła greckokatolickiego w Polsce, zwierzchnik UKG, arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk oraz abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. Abp Szewczuk gościł w Polsce w związku z obchodami 400-lecia męczeńskiej śmierci św. Jozafata Kuncewicza i 30-lecia erygowania parafii greckokatolickiej w Lublinie.

„Wspominając św. Jozafata pragniemy podpisać dzisiaj dokument o użyczeniu tego kościoła na potrzeby parafii greckokatolickiej w Lublinie. (…) Obok zapewnienia uchodźcom miejsca godnego życia, warto również zatroszczyć się o ich potrzeby religijne. Niech to święte miejsce służy sprawowaniu Boskiej Liturgii oraz integrowaniu się wokół własnego języka i kultury” – powiedział abp Budzik, cytowany przez KAI.

Abp Szewczuk, zwracając się do wspólnoty ukraińskiej, zapewnił, że Ukraiński Kościół Greckokatolicki pamięta o nich. Wyraził też wdzięczność za akty poparcia wobec Ukraińców i Ukrainy, w tym za otwarcie wielu plebanii, kościoła i wspólnot parafialnych, szczególnie w diecezji lubelskiej, na uchodźców.

Przeczytaj: Abp Szewczuk: Zbrodnia wołyńska to tragedia obustronna

Czytaj również: Abp Szewczuk: Polacy i Ukraińcy są ofiarami dwóch wojen polsko-ukraińskich

Należy zaznaczyć, że o możliwości przejęcia lubelskiego kościoła pw. św. Jozafata mówiono już latem ubiegłego roku. W lipcu 2022 r. ks. Mitrat Stefan Batruch, proboszcz parafii greckokatolickiej i prezes Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza oświadczył, że jego wspólnota jest do tego gotowa i zostało to oficjalnie wyrażone. Wówczas grekokatolicy mieli pozwolenie na odprawianie w tej świątyni niedzielnych nabożeństw.

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w wyniku napływu ludności ukraińskiej do Lublina, tamtejsza wspólnota greckokatolicka rozrosła się dziesięciokrotnie, z czego, według ks. Batrucha, regularnie praktykuje kilkaset osób. Wspólnocie zależało jednak na dotarciu do co najmniej kilku tysięcy Ukraińców, a także na stworzeniu na tej podstawie prężnego ośrodka duszpasterskiego i miejsca współpracy.

Przeczytaj także: Lwów: grekokatolicy otrzymali na własność kościół św. Kazimierza

Kościół św. Jozafata powstał pod koniec XVIII wieku jako cerkiew prawosławna Patriarchatu Konstantynopola, ufundowana przez kupców greckich na mocy przywileju króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W drugiej połowie XIX wieku świątynię przejął Rosyjski Kościół Prawosławny. Według relacji grekokatolików, w okresie międzywojennym kościół św. Jozafata był kościołem seminaryjnym, przy którym gromadziła się wspólnota greckokatolicka. Po II wojnie światowej ich nabożeństwa w Lublinie odbywały się tylko okazjonalnie, choć najczęściej właśnie we wspomnianej świątyni. Od połowy lat 80. XX wieku systematycznie, w każdą niedzielę, sprawowano tam liturgię greckokatolicką. Decyzję o przekazaniu kościoła grekokatolikom podjęto w lutym br.

Czytaj także: Abp Mokrzycki: grekokatolicy, którzy przejęli kościół MB Gromnicznej we Lwowie, zastraszają rzymskich katolików

Zobacz: Lwów: grekokatolicy, którzy przejęli kościół MB Gromnicznej, przeszli na prawosławie

credo.pro / KAI / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. RAFALXJXJXJ
    RAFALXJXJXJ :

    Skandal – oddajcie kościoły we Lwowie , gdzie jest episkopat , na wakacjach w Watykanie czy na froncie religijnym o tożsamością Polaków w Ojczyznie. Oddali już kościół w Przemyślu ,który od wieków był katolicki ,nigdy ukraiński i to bez odzewu z tamtej strony.