Papież Franciszek ogranicza odprawianie Mszy św. w formie nadzwyczajnej

Papież Franciszek opublikował w piątek motu proprio Traditionis Custodes, którym ogranicza możliwość korzystania z tak zwanej liturgii przedsoborowej. Tym samym odwołał decyzję swojego poprzednika, Benedykta XVI – poinformował portal Vatican News.

Jak poinformował portal Vatican News, papież Franciszek opublikował w piątek motu proprio Traditionis Custodes, którym ogranicza możliwość korzystania z tak zwanej liturgii przedsoborowej. Tym samym odwołał decyzję swojego poprzednika, Benedykta XVI

Po konsultacjach z biskupami papież Franciszek postanowił zmodyfikować normy regulujące stosowanie mszału z 1962 r. ustanowione 14 lat temu przez swojego poprzednika, papieża Benedykta XVI, jako „nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego”. Papież opublikował Motu proprio Traditionis custodes w dniu 16 lipca 2021 r. w sprawie stosowania liturgii rzymskiej.

Odpowiedzialność za uregulowanie sprawowania liturgii przedsoborowej powraca do biskupa, jako moderatora życia liturgicznego diecezji: „do jego wyłącznej kompetencji należy upoważnienie do używania Mszału Rzymskiego z 1962 r. w jego diecezji, zgodnie z wytycznymi Stolicy Apostolskiej”. Biskup ma sprawdzić, czy grupy już odprawiające liturgię Mszałem z 1962 r. „nie zaprzeczają ważności i prawowitości reformy liturgicznej, podyktowanej przez Sobór Watykański II”.

Msze odprawiane zgodnie z Mszałem z 1962 r. nie mogą już odbywać się w parafiach. Biskupi powinni ustalić zarówno miejsca, jak i dni, w których będzie celebrowane. Wymaga się, aby czytania były proklamowane „w języku ojczystym”, z wykorzystaniem tłumaczeń zatwierdzonych przez Konferencje Episkopatów. Celebrans będzie delegowany przez biskupa. Ta ostatnia ma również ocenić, czy zachować celebrację przedwatykańskiej liturgii zgodnie z jej „skutecznością dla duchowego wzrostu”. Konieczne jest również, aby wyznaczony kapłan miał na sercu nie tylko prawidłowe sprawowanie liturgii, ale także opiekę duszpasterską i duchową nad wiernymi. Biskup ma „zatroszczyć się o to, aby nie zezwalać na tworzenie nowych grup”.

Zobacz też: „Kościół jest w Kanadzie chłopcem do bicia” [+VIDEO]

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Kapłani wyświęceni po opublikowaniu motu proprio, którzy chcą celebrować przedsoborową liturgię, „powinni złożyć formalną prośbę do biskupa diecezjalnego, który przed udzieleniem takiego upoważnienia zasięgnie opinii Stolicy Apostolskiej”. Natomiast ci, którzy już to robią, mogą poprosić biskupa diecezjalnego o pozwolenie na kontynuowanie.

Kresy.pl/Vatican News

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz