Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii przeprowadził wśród Ukraińców sondaż, pytając ich czy chcieliby wstąpienia swojego kraju do Unii Europejskiej i NATO.

Co ciekawe, inaczej niż to było w przeszłości, gdy NATO miało na Ukrainie wielu przeciwników, według najnowszego sondażu, obywatele tego państwa są do Sojuszu Północnoatlantyckiego nastawienia nawet bardziej pozytywnie niż do Unii Europejskiej. Na pytanie czy chcesz aby twój kraj wstąpił do NATO „tak” odpowiedziało 62% respondentów.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6703.39 PLN    (30.46%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W przypadku pytania o integrację z Unią Europejską, większość badanych także ją poparła, choć było to już tylko 57% spośród zapytanych, jak przytacza portal Polskiego Radia. Cytuje on także ukraińską wicepremier i minister ds. integracji europejskiej Iwannę Kłympusz-Cyncadze, która uważa, że poparcia dla integracji z UE wzrosło po tym, gdy Unia zdecydowała się znieść wizy dla obywateli Ukrainy chcących wjechać do strefy Schengen.

Na poziomie polityki praktycznej w Unii Europejskiej nie ma woli do rozpoczęcia procesu negocjacyjnego na temat członkostwa Ukrainy w tej organizacji międzynarodowej. Szczególnie oponują w w tej w kwestii władze Holandii, pomne na niewiążące referendum w sprawie umowy stowarzyszeniowej między UE a Ukrainą. Holendrzy sprzeciwili się jej podpisaniu.

Wszelkie inicjatywy integracyjne Kijowa, i to zarówno w UE jak i w NATO, blokują też władze Węgier. Premier Viktor Orbán stwierdził ostatnio wprost, że Ukraińcy nie mogą liczyć na zakończenie tej blokady, tak długo aż nie wycofają się z nowej ustawy oświatowej, która niesie zagrożenie dla szkół mniejszości narodowych na Ukrainie, w tym szkół mniejszości węgierskiej.

polskieradio.pl/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz