Konieczne jest utworzenie odrębnego funduszu na poziomie UE w celu zagwarantowania bezpośredniego finansowania opieki medycznej i leczenia osób przybywających z Ukrainy – oświadczył we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia bierze udział w spotkaniu Rady ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Konsumentów (EPSCO) w Brukseli – podaje PAP. W czasie wystąpienia Adam Niedzielski podkreślił, że “konieczne jest utworzenie odrębnego funduszu na poziomie UE w celu zagwarantowania bezpośredniego finansowania opieki medycznej i leczenia osób przybywających z Ukrainy”. Minister przekazał na Twitterze, że Polska zainicjowała wspólne oświadczenie 11 krajów w tej sprawie: Polski, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Węgier, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji i Słowenii.

Zobacz także: Minister zdrowia: Pacjenci z Ukrainy nie będą przyjmowani poza kolejnością

“Wzywamy również komisję do pilnego wypracowania innych mechanizmów UE do finansowania działań w aspekcie ochrony zdrowia uchodźców, w tym uruchomienia pakietu CARE II” – zaznaczył minister.

Propozycja Polski w opisywanej sprawie została omówiona przed wtorkowym spotkaniem z unijną komisarz ds. zdrowia Stellą Kyriakides.

Od 24 lutego, od początku rosyjskiej inwazji, do Polski przybyło z Ukrainy ponad 2,3 mln osób.

W połowie marca informowaliśmy, że analitycy banku Pekao S.A. obliczyli ile będzie kosztowała budżet państwa pomoc uchodźcom z Ukrainy. Przy założeniu, że w Polsce na stałe pozostaną 2 mln Ukraińców, oznaczało to dla budżetu państwa wydatek rzędu 24 mld zł do końca 2022 r.

Zobacz także: PAP: Ponad 10 mld złotych do końca roku – koszty Polski w związku z pomocą uchodźcom

pap / wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply